مسکو : برقراری روابط با مقام‌های کنونی افغانستان نیاز است

مسکو : در پاسخ به انتقاد برخی روزنامه‌نگاران درباره ارتباط روسیه با امارت اسلامی گفته است که برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و هراس‌افگنی در افغانستان، نیاز است با مقام‌های کنونی این کشور ارتباط برقرار شود.

بر اساس گزارش تاس، ماریا زاخارووا این کار را به سود مسکو خوانده و افزوده است که حذف نام مقام‌های ا.ا از فهرست سیاه نیز در جریان است.

در بخشی از گزارش تاس از زبان ماریا زاخارووا آمده است: «او خاطرنشان کرد که برخی از وبلاگ نویسان و روزنامه‌نگاران به این واقعیت که مسکو با ا.ا ، دولت کنونی افغانستان در تماس است، واکنش عصبی نشان می‌دهند. کسانی که در مورد این موضوعات می‌نویسند، متوجه نیستند که ‌حل مشکلاتی مانند پیکار با قاچاق مواد مخدر، هراس‌افگنی و ​​جرایم سازمان یافته در واقع نیاز به تماس دارد و این به نفع ما است.»

با این حال ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی این سخنان سخن‌گوی وزارت خارجه روسیه را ستوده و به طلوع‌نیوز گفته است که امارت اسلامی خواهان تعامل با تمامی کشورهای جهان است. به باور آقای مجاهد، افغانستان به همکاری و تماس‌های مثبت با کشورها نیازدارد.

سخن‌گوی امارت اسلامی افزود: «افغانستان نیازمند همکاری و هم‌چنان تماس‌های مثبت با کشور‌هاست و موقف‌گیری اخیر روسیه مثبت است و آن‌را به نگاه قدر می‌نگریم. در عموم خواست ما این است که تمام کشور‌ها با افغانستان روابط خود را خوب و با اعتماد کنند که این به نفع کشور‌ها، ملت‌ها و منطقه است.»

آیا وقعن گسترش روابط میان کابل و مسکو به سود امارت اسلامی است؟

سید اکبر سیال وردک آگاه مسایل سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «روسیه در دنیا قدرت بزرگ و یک عضو قوی شورای امنیت است، این که امارت اسلامی را از لیست سیاه بیرون می‌کند، این برای امارت اسلامی یک امتیاز بزرگ است.»

محمد زلمی افغان‌یار یکی دیگر از آگاهان مسایل سیاسی گفت: «اگر مسکو به افغانستان، از یک طرف نزدیکی نشان می‌دهند و از طرف دیگر تقبیح می‌کنند، به این معناست که آنان می‌خواهند افغانستان را با خود داشته باشند و هم می‌خواهند که اذهان بین‌المللی را در برابر افغانستان داشته باشند. امیدوار هستم یک اجماع سیاسی واحد بر محور روابط با افغانستان مشخص شود که افغانستان از انزوا بیرون شود.»

پیش از این نیز ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه در یک نشست خبری در تاشکند، پایتخت ازبیکستان، تعامل روسیه با حکومت سرپرست افغانستان را مهم خوانده بود.

منبع

Be the first to comment on "مسکو : برقراری روابط با مقام‌های کنونی افغانستان نیاز است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*