مطیع‌الله ویسا، مدافع حقوق آموزش دختران از بند آزاد شد

مطیع‌الله ویسا

مطیع‌الله ویسا، بنیانگذار انجمن “راه قلم” و یکی از فعالان حقوق آموزش دختران از زندان آزاد شد.

عطاالله ویسا، برادر مطیع‌الله ویسا امروز پنجشنبه ۲۶ اکتوبر (چهارم عقرب) با نشر پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نگاشته است که برادرش پس از ۲۱۵ روز از زندان آزاد شده است.

انجمن راه قلم نیز رهایی عطاالله ویسا، بنیانگذار این نهاد را در شبکه اجتماعی ایکس تایید کرده است.

هنوز جزییاتی از رهایی مطیع‌الله ویسا ۳۰ ساله همگانی نشده است. طالبان نیز هنوز در مورد رهایی او چیزی نگفته اند.

ریچارد بنیت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر ملل متحد نیز با نشر پیامی در شبکۀ ایکس از رهایی ویسا استقبال کرده است.

او نگاشته است: “من از آزادی مطیع الله ویسا استقبال می کنم و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه مدافعان حقوق بشر افغانستان هستم که به دلیل دفاع از حقوق خود و حقوق بشر دیگران خودسرانه بازداشت شده اند”.

بنیت در پیامش از ژولیا پارسی و ندا پروانی فعالان حقوق زن و رسول پارسی استاد دانشگاه نام برده است.

نیروهای امنیتی طالبان به تاریخ ۲۷ مارچ (هفتم حمل) مطیع‌الله ویسا را، از منطقهٔ‌ خوشحال مینه از مسجد” ویس قرنی” در مربوطات ناحیهٔ پنجم شهر کابل بازداشت و با خود بردند.

ذبیح الله مجاهد در مصاحبهٔ پس از بازداشت ویسا به برنامهٔ حایل صدای امریکا گفت: “فردی به نام ویسا اقدامات خودسرانه داشت، بدون اینکه نظام را در جریان بگذارد نشست‌های پنهان و آشکار را راه اندازی می‌کرد. با خارج روابط داشت و از خارج دستور می‌گرفت.”

این سخنگوی حکومت طالبان همچنان اتهام وارد کرده بود که ویسا “بر خلاف نظام کار می‌کرد” و باید برای تحقیقات احضار می‌شد.

پیش از این نهادهای معتبر بین‌المللی به شمول ملل متحد، عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر به تکرار از حکومت طالبان خواستار آزادی رییس انجمن راه قلم شده بودند.

مطیع‌الله ویسا و برادرش در سال ۲۰۰۹ میلادی انجمن ”راه قلم” را در افغانستان ایجاد کردند که بیشتر فعالیت این نهاد در بخش آموزش متمرکز بوده است.

ویسا پس از مرتضی بهبودی، خبرنگار فرانسوی افغانی‌الاصل دومین فردی است که پس از یک مدت طولانی از زندان طالبان آزاد می‌شود.

سازمان خبرنگاران بدون مرز به تاریخ ۱۸ اکتوبر (۲۶ میزان) از رهایی مرتضی بهبودی، خبرنگار فرانسوی افغان‌تبار از بند طالبان خبر داد.

این نهاد مدافع حقوق خبرنگاران گفته است که قوۀ قضاییۀ طالبان حکم رهایی بهبودی را صادر کرده است. بر اساس معلومات این سازمان بهبودی برای ۲۸۴ روز در نزد طالبان زندانی بود.

مرتضی بهبودی روز دوشنبه ۲۳ اکتوبر (اول عقرب) سه روز پس از بازگشت به فرانسه در یک کنفرانس مطبوعاتی در دفتر گزارشگران بدون مرز، با رسانه‌ها صحبت کرد.

او از همه افراد به شمول رسانه‌ها و نهادهایی که برای رهایی وی از زندان طالبان دادخواهی کرده بودند، سپاسگزاری کرد.

او در بخشی از سخنانش گفت: “پس از ۲۰ روز سخت بازجویی، مردی که از من در اداره استخبارات مرکزی طالبان بازجویی کرد، به من گفت، ما کاری با تو انجام نمی‌دهیم…نمی‌توانیم تو را بکشیم، زیرا تو همه جا در رسانه‌ها هستی”.

این خبرنگار به تاریخ هفتم جنوری در کابل زمانی که برای پوشش تظاهرات زنان رفته بود بازداشت شد.

گزارشگران بدون مرز گفته است که محکمه جنایی طالبان در کابل بهبودی را از اتهامات “جاسوسی، حمایت غیرقانونی از خارجی‌ها” بی‌گناه اعلام کرد.

منبع

Be the first to comment on "مطیع‌الله ویسا، مدافع حقوق آموزش دختران از بند آزاد شد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*