مهاجرت دسته جمعی مردم از منطقه ناگورنو قره باغ ادامه دارد

حکومت ارمنستان امروز چهارشنبه اعلام کرد که بیش از ۴۷ هزار نفر از منطقه ناگورنو قره باغ به ارمنستان مهاجرت کرده اند.

خروج دسته جمعی مردم از این منطقه پس از آن شدت گرفت که هفته گذشته نیروهای آذربایجان در این منطقه جنجالی جدایی طلب که جامعه جهانی آن را بخشی از خاک آذربایجان می‌داند، طی عملیات سریع نیروهای محلی را شکست داده و کنترل کامل این منطقه را به دست گرفتند.

نازیلی بغداساریان سخنگوی صدراعظم نیکول پاشینیان در ایریوان امروز چهارشنبه به رسانه‌ها گفت که تا صبح امروز در مجموع ۴۷ هزار و ۱۱۵ نفر که به اجبار از خانه‌های خود در منطقه ناگورنو قره باغ آواره شده اند، وارد خاک ارمنستان شدند.

وی گفته که از بین این بیجا شده‌ها ۲۸ هزار تن آنها به طور رسمی ثبت شده اند.

آذربایجان چهار روز پس از پایان عملیات نظامی سریع در منطقه و برقراری آتش‌بس، یگانه بزرگ راه به ارمنستان را در ۲۴ سپتمبر به روی افرادی باز کرد که کوشش دارند منطقه را ترک کنند.

در نتیجه عملیات نیروهای آذربایجان برای تسلط کامل بر این منطقه، هزاران نفر از ساکنان ارمنی این منطقه مجبور به ترک خانه‌های خود شده اند.

باکو امروز گفت که ۱۹۲ نفر از پرسنل نظامی و یک غیرنظامی در این عملیات نظامی که از ۱۹ تا ۲۳ سپتمبر در منطقه صورت گرفت کشته شدند.

وزارت صحت آذربایجان امروز چهارشنبه با نشر یک اعلامیه گفت که در نتیجه این عملیات ۵۱۱ سرباز زخمی شده است.

همزمان با این گیگام استفانیان نماینده این منطقه جدایی طلب امروز به رادیو آزادی تایید کرد که در انفجار یک تانک تیل ۶۸ نفر کشته شده اند.

بیجا شده ها در اثر عملیات نظامی آذربایجان از ناگورنو قره باغ
بیجا شده ها در اثر عملیات نظامی آذربایجان از ناگورنو قره باغ

پیش از این رسانه‌ها به نقل از وزیر صحت ارمنستان، تعداد کشته شدگان را ۱۲۵ نفر اعلام کرده بودند.

این انفجار روز دوشنبه در یک تانک تیل در حومه شهر استپاناکرت زمانی رخ داد که مردمی که به ارمنستان می رفتند برای خرید تیل در صف ایستاده بودند.

در پی واکنش‌های بین المللی به وضعیت منطقه ناگورنو قره باغ، آنالنا بربوک، وزیر خارجه جرمنی از آذربایجان خواست تا به ناظران بین المللی اجازه بازدید از این منطقه را بدهد.

بربوک همچنان گفته که تصمیم گرفته است کمک‌های بشردوستانه کشورش را یک بار دیگر افزایش دهد و در کنار دو میلیون یورو، پنج میلیون یورو کمک اضافی دیگر را نیز به کمیته بین المللی صلیب سرخ بدهد.

در همین حال انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا در تماس تلفونی با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان از او خواست که امنیت مردم عام را در منطقه ناگورنو قره باغ تامین کند.

منبع

Be the first to comment on "مهاجرت دسته جمعی مردم از منطقه ناگورنو قره باغ ادامه دارد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*