نزدیک به ۳۰۰ تن مهاجر افغان از پاکستان به وطن برگشتند

مهاجر افغان

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان امروز (سه شنبه ۱۶حوت) گفته است که نزدیک به ۳۰۰ تن مهاجر افغان از پاکستان به کشور برگشتند.

به گفته این وزارت ۵۳ خانواد مهاجر افغان که شامل ۲۹۸ نفر بودند، روز گذشته (دوشنبه ۱۵حوت) از پاکستان به کشور برگشتند.

به گفته آمرسرحدی ریاست امور مهاجرین ولایت قندهار در اسپین بولدک، خانواده‌های یاد شده بعد از عبور از سرحد، غرض اخذ کمک‌های عاجل دفتر مهاجرین سازمان ملل (IOM) معرفی شدند و برعلاوه ۳ هزار افعانی برای هر یک آنها، موادغذایی، وسایل آشپز خانه و کمپل نیز برای هر خانواده توزیع شد.

بر اساس معلومات اداره مهاجرت ملل متحد، در حال حاضر در پاکستان در حدود ۱.۳ میلیون مهاجر قانونی افغان زیست دارند، اما تخمین زده می‌شود که صدها هزار مهاجر افغان فاقد اسناد قانونی نیز در پاکستان به سر می‌برند.

در یک خبر مرتبط

مهاجران افغان که به صورت غیرقانونی از مرزهای ترکیه و یونان عبور می‌کنند، از خشونت و بدرفتاری نیروهای مرزی این کشورها شکایت دارند. ترکیه در یک سال بیش از چهار هزار مهاجر افغان را اخراج کرده است.

ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که ظاهراً بدرفتاری با مهاجران افغان را در مرزهای ترکیه نشان می‌دهد. هرچند صحت این ویدیو و زمان ثبت آن تائید نشده است، اما مهاجرانی که از مرزهای ترکیه و یونان عبور کرده اند، می‌گویند چنین رویدادهایی به تکرار صورت می‌گیرد.

در این ویدیو یک گروه شش نفری از جوانان افغان دیده می‌شود که برهنه بر روی برف قرار دارند و مورد لت و کوب قرار می‌گیرند. این جوانان با گریه و ناله فریاد می‌زنند که بس کنید.

یکی از مهاجرین افغان که یک ماه پیش از ایران وارد ترکیه شده است، می‌گوید که در مرز ترکیه از سوی پولیس مرزی بازداشت شد و بعداً مورد شکنجه قرار گرفته است.

منبع

Be the first to comment on "نزدیک به ۳۰۰ تن مهاجر افغان از پاکستان به وطن برگشتند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*