تخاری: پاکستان نزدیک به ۴۰۰هزار مهاجر را به افغانستان بازگردانده است

قونسل‌گری امارت اسلامی در شهر کراچی پاکستان گفته است که نزدیک به ۴۰۰هزار مهاجر افغان در کم‌تر از دو ماه پسین به‌گونه‌ی اجباری از پاکستان بیرون شده‌اند.

این در حالی‌ست که بازداشت مهاجران افغان از سوی پاکستان همچنان ادامه دارد.

عبدالجبار تخاری، قونسل امارت اسلامی در شهر کراچی گفته است که تلاش می‌شود تا مهاجران زندانی افغان از راه‌های گفت‌وگو آزاد شوند.

به گفته‌ی قونسل امارت اسلامی، در حال حاضر نزدیک به یک‌هزار مهاجر افغان در زندان‌های پاکستان به‌سر می‌برند.

عبدالجبار تخاری به طلوع‌نیوز گفت: «پاکستان که روند اخراج مهاجران افغان را از ماه اکتبر آغاز کرده است، نزدیک به ۴۰۰هزار مهاجر افغان را به کشورشان بازگردانده است. علاوه بر این، ما با مقام‌های پاکستانی در مورد مهاجران افغان که در زندان‌های پاکستان زندانی هستند، برای آزادی این زندانیان گفت‌وگو کرده‌ایم و ادامه می‌دهیم.»

درهمین حال، مهاجران افغان که در پاکستان زندانی اند، از حکومت سرپرست افغانستان ‌خواسته‌اند تا به وضعیت آنان رسیدگی کند.

حمیدالله، مهاجر زندانی افغان در پاکستان گفت: «چهار ماه می‌شود که این‌جا در زندان پاکستان زندانی هستم. پدرم را برای درمان به پاکستان آوردم، پدرم در شفاخانه ماند و من را به زندان آوردند.»

عبدالله یکی دیگر از مهاجران زندانی گفت: «من دو ماه می‌شود که در زندان پاکستان هستم و وضعیت بسیار بدی دارم و بدون هیچ گناهی در زندان هستم.»

در این میان، شورای مهاجران افغان در پاکستان گفته است که پولیس پاکستان مهاجرانی را که مدرک‌های قانونی نیز دارند، بازداشت می‌کند.

میر احمد رووفی، رییس شورای مهاجران افغان در اسلام‌آباد در این باره گفت: «مهاجران افغان با فشار شدید پولیس پاکستان روبه‌رو اند و هیچ تفکیک بین مهاجران قانونی و غیرقانونی وجود ندارد و آنان را بازداشت و با خود می‌برند.»

این درحالی‌ست که امارت اسلامی در گذرگاه‌های تورخم و سپین بولدک برای مهاجران افغان که به‌گونه‌ی اجباری از پاکستان برگشت داده می‌شوند، سرپناه‌ها ساخته و سهولت‌های اولیه زندگی را برای آنان فراهم کرده است.

منبع

Be the first to comment on "تخاری: پاکستان نزدیک به ۴۰۰هزار مهاجر را به افغانستان بازگردانده است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*