گزارش تازهٔ موسسه پاملرنه؛ دسترسی به آموزش برای کودکان به ویژه دختران دشوار تر شده است

موسسه پاملرنه ( Care international) در گزارش تازه‌ای گفته که دسترسی به آموزش بزرگترین چالش برای کودکان در افغانستان است که این چالش برای دختران سخت‌تر بوده است.

این موسسه می‌گوید که جنگ، درگیری‌ها، مهاجرت، کوچ اجباری و آفات طبیعی منجر به فقر و محرومیت گستردۀ کودکان از آموزش شده است.

در گزارش این موسسه که روز دوشنبه نشر شده، آمده است، در حال حاضر ۸۰ درصد از دختران و بانوان جوان واجد شرایط تعلیم و تحصیل یعنی دونیم میلیون نفر از مکتب باز مانده اند.

به بیان این سازمان، حدود ۳۰ درصد یعنی بیش از یک میلیون تن از دختران نتوانسته اند حتا آموزش ابتدایی را دریافت کنند.

موسسۀ پاملرنه می‌گوید که افغانستان تنها جغرافیایی است که دسترسی دختران به تعلیم و تحصیل در آن ممنوع شده است.

بسیاری از دانش آموزان دختر در صحبت با رادیو آزادی گفته اند که آنان برای بازگشایی مکاتب خود روز شماری می کنند
موسسه پاملرنه بسیاری از دانش آموزان دختر در صحبت با رادیو آزادی گفته اند که آنان برای بازگشایی مکاتب خود روز شماری می کنند

این درحالیست که وزارت معارف روز دوشنبه در برنامه‌ای زیر نام “حسابدهی دولت به ملت” گفت که حدود ۱۰ میلیون دانش آموز دارند که ۴ میلیون آن دختران هستند.

این وزارت مشخص نکرده که از این میان چه تعداد دختران در مکتب‌ها و چه تعداد در مدرسه‌های دینی آموزش می‌بینند.

به بیان موسسۀ پاملرنه، ممنوعیت رفتن دختران به پوهنتون‌ها در دسامبر سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو را متاثر ساخته که در نهادهای تحصیلی دولتی و خصوصی مصروف تحصیل بودند.

به گفتۀ این موسسه، ممنوعیت تحصیل دختران و زنان ۵.۴ دالر میلیارد به اقتصاد افغانستان آسیب رسانده است.

این درحالیست که دانش‌آموزان دختر در افغانستان می‌گویند که آنها در انتظار باز شدن مکاتب هستند اما حکومت تا اکنون هیچ امیدی در این باره نداده است.

یک دختر که نخواست نامش در گزارش ذکر شود می‌گوید که حکومت مکتب‌ها را تا امر ثانی به روی دختران بست، اما تا اکنون امیدی برای باز شدن مکاتب وجود ندارد:

“برای ما بسیار درد آور است که تا نام مکتب را می‌شنویم و به یادش می‌افتیم. برای مان گفتند مکتب بزودی باز خواهد شد اما تا حال معلوم نیست. فقط قصه‌ای بود برای خواباندن یک طفل. مثلی مادر که برای طفلش قصه می‌خواند تا بخوابد، اینها هم همینگونه قصه خواندند تا بخوابیم.”

موسسه پاملرنه

تعدادی از دختران و زنان دانش آموز پوهنتون کابل که از ماه دسامبر سال گذشته به این طرف اجازه نیافته اند به صنوف درسی خود برگردند
تعدادی از دختران و زنان دانش آموز پوهنتون کابل که از ماه دسامبر سال گذشته به این طرف اجازه نیافته اند به صنوف درسی خود برگردند

در همین حال زیبا یک دانش آموز دیگر از ولایت کابل می‌گوید که دوری از تحصیل زندگی را برایش دشوارتر کرده است.

“مدت دوسال دور بودن از درس و تحصیل برای ما بسیار سخت است. آرزوهایمان رو به نابودی است. این مایۀ تاسف است دختران بدون تحصیل به سر می‌ برند.”

این درحالی است که بیش از ۷۰۰ روز از بسته شدن مکاتب بالاتر از صنف ششم به روی دختران و بیش ۲۳۰ روز از بسته شدن پوهنتون‌های دولتی و خصوصی بروی دختران می‌گذرد، اما با وجود واکنش‌ها و تقاضاهای ملی و بین‌المللی برای باز شدن دروازه‌های آموزش و تحصیل به روی دختران، طالبان تا هنوز حاضر به باز کردن این دروازه‌ها نشدند.

منبع

Be the first to comment on "گزارش تازهٔ موسسه پاملرنه؛ دسترسی به آموزش برای کودکان به ویژه دختران دشوار تر شده است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*