مهاجران افغان: حکومت سرپرست پاکستان مکان‌های بودباش ما را تخریب می‌کند

شماری از مهاجران افغان در پاکستان می‌گویند که حکومت موقت این کشور دست به تخریب مکان‌های بودباش آنان زده است.

آنان می‌افزایند که در حال حاضر حکومت موقت پاکستان نیز شهروندان افغان را مجبور به ترک خانه‌های شان می‌کنند.

حاجی نظر در این باره به طلوع‌نیوز می‌گوید: «در جریان دو روز گذشته در پاکستان، کمپ‌های مهاجران افغان به گونۀ بی‌رحمانه ویران شدند. آنان حتی حضور زنان و کودکان در خانه‌های شان را نیز احترام نکردند.»

میر احمد رووف، رییس شورای مهاجران افغان در پاکستان می‌افزاید: «تخریب خانه‌ها در حومۀ شهر اسلام‌آباد… و شهر کراچی و بعضی نقاط واقعاً جریان دارد و خانه‌ها [تخریب شده اند] و حتی مصادره سرمایه آنان جریان دارد.»

حکومت سرپرست پاکستان برای تمام مهاجران غیرقانونی افغان تا اول ماه نوامبر سال روان میلادی مهلت داده تا این کشور را ترک کنند.

هرچند نخست وزیر موقت پاکستان اخراج مهاجران افغان از این کشور را به معنای قطع روابط با افغانستان نمی‌داند؛ اما امارت اسلامی می‌گوید که برخورد نادرست با  مهاجران افغان روابط کابل و اسلام‌آباد را خدشه دار می‌کند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز می‌گوید: «گرفتاری و زندانی بودن آنها به نفع هیچ کشوری نیست. متاسفانه بین افغانستان و پاکستان و همچنان بین دو ملت روابط را خدشه دار می‌سازد.»

مهاجران افغان در پاکستان در باره رفتار نادرست پولیس آن کشور با شهروندان افغان نیز انتقاد می‌کنند و از نهادهای جهانی می‌خواهند که از آنان حمایت کنند.

در همین حال وزارت مهاجران و عودت کنندگان در صفحه کاربری اکسش از بازگشت بیش از ۸۰۰ خانواده در یک هفته پسین از پاکستان به کشور خبر داده است.

سمیع الله احمدزی، یکی از آگاهان سیاسی به این باور است که با استفاده از بودباش مهاجران افغان پول‌های هنگفتی را  از نهادهای جهانی برای رسیدگی به وضعیت شهروندان افغان دریافت کرده است.
آقای احمدزی گفت: «پاکستان تا سال ۲۰۲۱ در حدود ۲۱ اعشاریه ۳ میلیارد دالر دریافت کرده‌اند. مطمئن نیستم که پاکستان مهاجران افغانستان را اخراج خواهند کرد.»

پیش از این برخی از رسانه‌های پاکستانی به نقل از وزیر داخله موقت  این کشور نگاشته اند که با پایان مهلت تعیین شده برای مهاجران غیر قانونی در پاکستان، این کشور در اقدام علیه  مهاجران سازشی  نخواهد  کرد.

منبع

Be the first to comment on "مهاجران افغان: حکومت سرپرست پاکستان مکان‌های بودباش ما را تخریب می‌کند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*