مک‌ کارتی : تحقیقات برای استیضاح بایدن آغاز می‌شود

کوین مک کارتی ، رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۱۲ سپتمبر (۲۱ سنبله)‌ اعلام کرد که قانونگذاران کشورش تحقیقی را در مورد استیضاح جو بایدن، رییس جمهور امریکا، آغاز می‌کنند.

به گفتهٔ مک‌کارتی،‌ راه اندازی تحقیق استیضاح رییس جمهور ایالات متحده مربوط اتهامی می‌شود که رییس جمهور بایدن از معاملات تجارت خارجی پسرش، هنتر بایدن، مستفید شده است.

مک‌ کارتی به خبرنگاران گفت:‌ ”این اتهامات نقاشی از یک تصویر فرهنگ فساد اداری [در ایالات متحده] است.”

او در یک کنفرانس خبری همچنین گفت:‌ ”ما متوجه شده‌ایم که رییس جمهور بایدن به مردم امریکا در مورد آگاهی خود از معاملات تجارت خارجی خانواده‌اش دروغ گفته است. شاهدان شهادت داده اند که رییس جمهور [بایدن] در چندین تماس تیلفونی [با تجارت خارجی] پسرش پیوست.” او همچنین گفت که این معاملات تجارت خارجی، میلیون‌ها دالر به پسران بایدن و شرکای تجارتی‌اش سود آورد.

مک‌ کارتی گفت:‌ ”ما می‌دانیم که سوابق بانکی نشان می‌دهد که از طریق شرکت‌های مختلف نزدیک به ۲۰ میلیون دالر به [حسابات بانکی] خانوادهٔ و همکاران بایدن پرداخت صورت گرفته است.”

این قانونگذار ارشد مجلس نمایندگان امریکا همچنین بایدن را متهم کرد که از دفتر رسمی خود برای هماهنگی این تماس‌ها استفاده کرده و از حکومت خود برخورد خاص دریافت کرده است.

اما کمیته‌های متعدد مجلس نمایندگان تا حالا شواهدی را به دست نیاورده اند که مصداق این ادعا‌ها باشد.

مک‌ کارتی

در واکنش به راه اندازی تحقیقات به منظور استیضاح بایدن، ایان سمس، سخنگوی قصر سفید، در یک پیام ایکس گفته است که “جمهوریخواهان درمجلس نمایندگان از نه ماه به اینسو در مورد رییس جمهور تحقیق می‌کنند و آنان هیچ شواهدی از تخلف [بایدن] را پیدا نکرده اند.اعضای حزب خود او، جمهوریخواهان، این را گفته اند. او [مک‌کارتی] تعهد کرد که رای گیری برای باز کردن استیضاح را برگزار کند، [اما] حالا به دلیل عدم حمایت، با شکست مواجه شده است. سیاست افراطی در بدترین حالت! ”

اچک شومر، رهبر اکثر حزب دموکرات در مجلس سنای ایالات متحده، نیز هفته‌ٔ گذشته راه اندازی تحقیق برای استیضاح رییس جمهور بایدن را اقدام ”پوچ” خواند.

جمهوریخواهان نسبت به دموکرات‌ها فقط پنج کرسی بیشتر مجلس نمایندگان ایالات متحده دارند. اما شماری از اعضای حزب جمهوریخواه در مورد پیگیری تحقیقات استیضاح بایدن در سال ۲۰۲۴ که مصادف به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا است، ابراز نگرانی کرده اند.

کین باک، نماینده جمهوریخواه در مجلس نمایندگان ایالات متحده، به تلویزیون ان‌بی‌سی نیوز امریکا گفت که موضوع استیضاح رییس جمهور زمانی می‌تواند مطرح شود که شواهدی وجود داشته باشند که بایدن در ارتکاب جرم یا تخلف ارتباط داشته باشد و تاکید کرد که ” در حال حاضر [چنین شواهدی] وجود ندارد.”

شماری از اعضای حزب جمهوریخواه در سال‌های اخیر تلاش کرده اند تا خانوادهٔ رییس جمهور بایدن را مورد پیگرد قرار دهند به شمول بررسی اتهامات که گویا هنتر بایدن، پسر جو بایدن، از موقف پدرش ”استفادهٔ نادرست” کرده است.

پیش از این نیز جمهوریخواهان از وزارت عدلیۀ ایالات متحده خواسته بودند تا در مورد تحقیقات مرتبط به سوابق مالیاتی هنتر بایدن، پسر جو بایدن، وضاحت بدهد. هنتر بایدن اتهامات مبنی بر گریز مالیاتی را نپذیرفته است.

مک‌ کارتی

منبع

Be the first to comment on "مک‌ کارتی : تحقیقات برای استیضاح بایدن آغاز می‌شود"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*