نماینده ویژه پاکستان: تحریک طالبان پاکستان از طریق نمایندگان افغان از هند پول می‌گیرد

نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان می‌گوید اسلام‌آباد شواهدی دارد که نشان می‌دهد طالبان پاکستان از طریق نمایندگان افغان از هند پول می‌گیرد.

آصف درانی تخمین می‌زند که از پنج تا شش هزار جنگجوی طالبان پاکستانی در افغانستان پناه گرفته‌اند.

او افزود اگر شمار خانواده‌های اعضای تحریک طالبان پاکستانی در نظر گرفته شود، تعداد کل آن‌ها به هفتاد هزار نفر می‌رسد.

این دیپلومات ارشد پاکستانی می‌گوید «ظاهرا اشخاص دیگری هزینه اقامت آن‌ها را پرداخت می‌کند. چرا که طالبان نمی‌تواند هزینه روزانه این تعداد زیاد را تامین کند.»

حمدالله فطرت، معاون سخنگوی طالبان در واکنش به اظهارات آقای درانی به رادیو – تلویزیون ملی افغانستان، تحت کنترول طالبان گفته است که تمام اراضی افغانستان تحت کنترول این گروه است. او گفته طالبان به هیچ گروهی اجازه فعالیت در خاک افغانستان را نمی‌دهد.

نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان که روز شنبه، ۲۶ حوت، در مرکز مطالعات صلح پاکستان صحبت می‌کرد، مشخص نکرد که منظورش از «نمایندگان افغانی» که از هند پول می‌گیرند و به طالبان پاکستانی می‌دهند چه کسانی‌اند.

آصف درانی می‌گوید مذاکرات صلح پاکستان با طالبان پاکستانی قبلا شکست خورد، چون این گروه نه آماده تسلیم شدن بودند و نه به قانون اساسی پاکستان وفادار اند.

این مقام پاکستانی افزود که پاکستان به طالبان گفته «تی‌تی‌پی خط قرمز پاکستان است» و طالبان باید رهبری طالبان پاکستانی را بازداشت و این گروه را خلع سلاح کند.

مقامات نظامی پاکستان بارها اعلام کرده‌اند که ریشه ناامنی‌ پاکستان در خاک افغانستان وجود دارد. طالبان افغانستان با رد این ادعا گفته اسلام‌آباد «برف خود را بر بام کابل می‌اندازد.»

در آخرین مورد طالبان پاکستانی روز شنبه، ۲۶ حوت، با سازماندهی چند حمله انتحاری در وزیرستان شمالی دستکم هفت نیروی امنیتی پاکستان را کشت.

منبع

Be the first to comment on "نماینده ویژه پاکستان: تحریک طالبان پاکستان از طریق نمایندگان افغان از هند پول می‌گیرد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*