اسناد محرمانه‌ درباره‌ی خروج امریکا از افغانستان در اختیار اعضای مجلس نمایندگان امریکا قرار می‌گیرد

نمایندگان امریکا

کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا می‌گوید که تمام اعضای این کمیته می‌توانند اسناد محرمانه درباره‌ی خروج امریکا از افغانستان را مشاهده کنند.

پیشتر وزارت خارجه‌ی امریکا گفته بود که تنها دو نفر اجازه مشاهده‌ی این اسناد طبقه‌بندی‌شده را دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا در بیانیه‌ای گفته است که مایکل مک کال، نماینده‌ی جمهوری‌خواه و رییس کمیته با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی امریکا به توافقی دست یافته است تا هریک از اعضای کمیته‌ی روابط خارجی به اسناد محرمانه‌ی وزارت خارجه درباره‌ی خروج از افغانستان دسترسی داشته باشد.

این کمیته گفته است که مک کال موافقت کرده که با احضاریه‌ای که او در اوایل سال جاری برای بلینکن فرستاده بود، سازش کند و همچنین متهم‌کردن وزیر خارجه به تحقیر کنگره را هم کنار بگذارد.

مک کال در بیانیه‌ای گفته است: «برای اولین بار در تاریخ، وزارت امور خارجه موافقت کرده است که به کنگره اجازه دهد تا اسناد “کانال مخالف” را مشاهده کند.»

گفته می‌شود که «کانال مخالف» مسیری بوده است که در روزهای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، دیپلمات‌های امریکایی از طریق آن با مقام‌های ارشد این کشور در ارتباط بوده‌اند.

طبق اطلاعات رسانه‌های امریکایی، دیپلمات‌های آن کشور از طریق این کانال درباره‌ی سقوط احتمالی کابل در صورت خروج نیروهای امریکایی هشدار داده بودند.

مک کال که درباره‌ی خروج امریکا از افغانستان تحقیق می‌کند، ماه‌ها است که به‌دنبال پیام‌های «کانال مخالف» است.

جمهوری‌خواهان و برخی از دموکرات‌ها می‌گویند که هرگز گزارش کاملی از عملیات آشفته‌ای که در آن ۱۳ نظامی امریکایی در میدان هوایی کابل کشته شدند، ارائه نشده است.

منبع

Be the first to comment on "اسناد محرمانه‌ درباره‌ی خروج امریکا از افغانستان در اختیار اعضای مجلس نمایندگان امریکا قرار می‌گیرد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*