وزارت دفاع بریتانیا به خاطر افشای هویت برخی از افغان‌های پناهجو جریمه شد

وزارت دفاع

دفتر کمیشنری اطلاعات بریتانیا روز چهار شنبه (۲۲ قوس) گفت که وزارت دفاع آن کشور به دلیل افشای معلومات شخصی ۲۶۵ افغان که در صدد فرار بودند،‌ ۳۵۰ هزار پوند که معادل ۴۴۰ هزار دالر امریکایی می‌شود، جریمه شده است.

جان ادواردز، کمیشنر این دفتر، در مورد افشای معلومات شخصی این افغان‌ها گفت که این عملکرد تخطی تاسف بار امنیتی در برابر کسانی است که بریتانیا ”بی نهایت مدیون آنان” است.

این اشتباه شامل درج آشکار آدرس‌های ایمیل، از جمله آدرس‌های ایمیل ترجمان‌های افغان می‌شود که ممکن واجد شرایط نقل مکان به بریتانیا باشند.

در ایمیل معمولاَ سه انتخاب ارسال:(Bcc-Cc-To) وجود دارد. در صورتی که آدرس ایمیل یک شخص و بیش از آن به انتخاب‌های To و Cc ارسال شود، شخص و یا اشخاص گیرنده می‌داند که ایمیل به کدام افراد دیگر ارسال شده است. اما در گزینهٔ Bcc، آدرس ایمیل سایر افراد برای گیرندهٔ اصلی ایمیل، قابل مشاهده نمی‌باشد.

بر اساس این گزارش، آدرس‌های ایمیل این افغان‌ها به صورت آشکار از طریق گزینهٔ (To ) ارسال شده است، نه گزینهٔ (BCC).

هویت‌ این افغان‌ها در سپتمبر ۲۰۲۱ اندکی پس از آن افشا شد که امارت اسلامی افغانستان در اگست همان سال بار دیگر قدرت را در افغانستان بدست گرفت. در آن زمان، جامعهٔ بین المللی تلاش می‌کرد تا افغان‌های آسیب پذیر را از آن کشور تخلیه کند.

بن والاس که در آن زمان وزیر دفاع بریتانیا بود، بابت افشای هویت و معلومات شخصی این افغان‌ها معذرت خواهی کرد و گفت که وظیفهٔ یک مقام رسمی آن کشور به دلیل این اشتباه به حالت تعلیق در آمده است.

روند پلان تخلیهٔ بریتانیا از افغانستان به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته است. اعضای پارلمان بریتانیا، حکومت آن کشور را به ”ناکامی‌های سیستماتیک رهبری،‌ پلانگذاری و آمادگی” روند تخلیه از افغانستان متهم کرده اند.

بر اساس گزارش‌ها،‌ صدها افغان واجد شرایط نقل مکان به بریتانیا تنها و به حال خود رها شدند و زندگی بسیاری از آنان ممکن با خطر مواجه باشد، زیرا جزییات هویت کارمندان و درخواست متقاضیان کار، در سفارت بریتانیا در کابل باقی مانده است.

ادواردز در حکم خود گفته است که شرایط ” بسیار مشکل برانگیز” در ساحه و تصمیم گیری‌های سریع، دلایل قابل قبول برای عدم محافظت از معلومات شخصی افراد نیست.

او گفت که افرادی بابت افشای این اطلاعات متاثر شده اند، در معرض خطر انتقامجویی و آسیب‌های جدی قرار داشتند. ادواردز همچنین افزود: «زمانیکه سطح خطر و آسیب برای افراد افزایش میابد، پاسخ به آن نیز افزایش یابد.»

معلومات و هویت ۲۴۵ نفر به صورت اشتباهی افشا شده است. از آن جمله ۵۵ نفر آنان تصاویر کوچک شان در پروفایل یا مشخصات ایمیل خود داشتند.

دفتر ادوادرز گفته است که دو نفر از طریق ایمیل انتخاب ”پاسخ به همه” را برای تمام دریافت کننده‌گان ایمیل فرستاده است و یکی از دو،‌ موقعیت افغان‌ها را نیز در ایمیل ذکر کرده است.

ادواردز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اگر معلومات افشا شده به دست امارت اسلامی برسد، ممکن موجب تهدید زندگی این افراد شود.

به افرادیکه این ایمیل‌ها فرستاده شده، گفته شده است تا آنرا حذف کنند؛ آدرس ایمیل‌‌های شان را تغییر بدهند و جزییات وضعیت کنونی شان را از طریق فورم‌های مصوون، به تیم نقل مکان، اطلاع بدهند.

وزارت دفاع بریتانیا با جدیت نقض افشا این اطلاعات را تایید کرد و گفت که پروسیجر‌های خود را اصلاح کرده است.

دفتر کمیشنری اطلاعات بریتانیا اولتر از همه جریمهٔ نقدی یک میلیون پوندی را به ۷۰۰ هزار پوند کاهش داد، اما به دلیل پاسخ سریع وزارت دفاع آن کشور و پذیرفتن اشتباه، مقدار این جریمه بیشتر کاهش یافت، زیرا وزارت دفاع در نهایت یک ادارهٔ عامه است.

منبع

Be the first to comment on "وزارت دفاع بریتانیا به خاطر افشای هویت برخی از افغان‌های پناهجو جریمه شد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*