ودانت پاتل: محدودیت‌ها در افغانستان برای واشنگتن پذیرفتنی نیست

ودانت پاتل معاون سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا در یک نشست خبری گفته است که واشنگتن در باره ممنوعیت‌ها بر زنان با «طالبان» گفت‌وگو کرده و تصریح کرده است که این اوضاع برای واشنگتن پذیرفتنی نیست.

آقای پاتل به خبرنگاران همچنان گفته است که رفتار کنونی در برابر زنان و دختران در افغانستان هنوزهم برای آنان نگران‌کننده است.

او افزود: «رفتار طالبان با زنان و دختران، فقدان حقوق بشر، حقوق اولیه بشر در جامعه روزمره، همچنان برای ما بسیار نگران‌کننده است. ما همچنان به طالبان توضیح داده‌ایم که این وضعیت برای ما غیرقابل قبول است؛ زیرا آنان در سفر برای کسب مشروعیت خود هستند.»

امارت اسلامی می‌گوید که ابراز نگرانی کشورها در باره زنان در کشور بی‌جا است و حقوق زنان در افغانستان بر بنیاد قوانین اسلامی تامین است.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به طلوع‌نیوز گفت: «زنان از حقوقی که شریعت اسلامی برای شان داده، مستفید هستند. در بعضی بخش‌ها که تا حال زمینه مساعد نشده، مثلن در بخش تعلیم و کار، زیر کار است و انکار نشده. این موضوع مردم افغانستان است و در جستجوی راه‌حل برای آن هستیم و این نگرانی مربوط به امریکا و دیگر کشورها نمی‌شود.»

شماری از فعالان حقوق زن از حکومت سرپرست می‌خواهند تا تمام ممنوعیت‌ها در برابر زنان و دختران در کشور را از میان بردارد.

تفسیر سیاه‌پوش فعال حقوق زن چنین گفت: «تا حکومت امارت اسلامی تصمیم نگیرد و کاری نکند، فکر نکنم تاثیر داشته باشد. اگر تاثیر می‌داشت در این دو سال ما نتیجه‌اش را می‌دیدیم.»

روز پیش هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با همگانی ساختن گزارشی در باره اوضاع افغانستان، به مسایل حقوق بشری به ویژه حقوق زنان، 

منبع

Be the first to comment on "ودانت پاتل: محدودیت‌ها در افغانستان برای واشنگتن پذیرفتنی نیست"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*