متقاضیان پاسپورت در کابل: روند توزیع پاسپورت بسیار کند است

حبیب‌الله یکی از باشندگان شهر کابل است که از کندی در روند توزیع پاسپورت شکایت دارد و می‌گوید، حوصله‌اش به سر رسیده است.

او در صحبت با رادیو آزادی گفت، تلاش دارد برای خواهرش که می‌خواهد نزد شوهرش به جرمنی برود پاسپورت بگیرد، اما با وجود ماه‌ها انتظار تا حال برایشان نوبت نرسیده است:
“مدت بیش از یک سال می‌شود که منتظر گرفتن پاسپورت هستیم، اما بدبختانه هر قدر تلاش کردیم نتوانستیم بگیریم. پاسپورت را برای خواهرم می‌گیرم که شوهرش در خارج است، اما نمی‌شود نمی‌دانم که چرا روند به کندی پیش می‌رود.”

فیروز، دیگر باشندۀ شهر کابل و یکی از متقاضیان نیز شکایت مشابهی دارد:
“همین کار ریاست پاسپورت بسیار ضعیف پیش می‌رود، ۱۶ ماه می‌شود که آنلاین ثبت نام کردیم، اما هیچ نوبت ما نمی‌رسد، خانواده منتظر رفتن به خارج هستند، اما به دلیل نداشتن پاسپ منتظر ماندیم.”

سید عبدالواحد دیگر متقاضی است که می‌گوید، بورسیۀ تحصیلی یکی از کشورهای اروپایی را بدست آورده بود، اما به گفتۀ خودش به دلیل نداشتن پاسپورت نتوانسته که تحصیلاتش را آغاز کند:
“چندی پیش یک بورسیۀ تحصیلی گرفته بودم اما به دلیل نداشتن پاسپوت نتوانستم به کشوری که بورسیه‌اش را گرفته بودم بروم و از ادامۀ تحصیل باز ماندم، حالا که هشت ماه سپری می‌شود نه کدام تاریخی داده شده برایم و نه کدام خبری است.”

روند بایومتریک در ریاست پاسپورت پکتیا - عکس از آرشیف
روند بایومتریک در ریاست پاسپورت پکتیا – عکس از آرشیف

مشکلات متقاضیان پاسپورت را با نورالله پتمن، سخنگوی ریاست عمومی شریک کردیم، اما او تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های ما پاسخ نداد.

اما پیش از این سخنگوی وزارت داخلۀ حکومت گفته بود که روند توزیع شفاف است و به اساس نوبت به متقاضیان پاسپورت توزیع می‌شود.

این در حالی است که ریاست پاسپورت حدود ۴ ماه پیش اعلام کرد که روند توزیع پس از ۵ ماه توقف، دوباره از سر گرفته شده است، اما به نظر می‌رسد که شکایت مردم از کندی این روند همچنان پابرجاست.

این در حالی است که ریاست حدود ۴ ماه پیش اعلام کرد که روند توزیع پس از ۵ ماه توقف، دوباره از سر گرفته شده است، اما به نظر می‌رسد که شکایت مردم از کندی این روند همچنان پابرجاست.

منبع

3 Comments on "متقاضیان پاسپورت در کابل: روند توزیع پاسپورت بسیار کند است"

  1. مه شخصا یک سال تحصیلی از دست دادم بخاطر کندی این پروسه. دلم خون است خدا جان خودت رحم کن.

  2. من فیض الله ارکین هستم یکی از متقاضیان پاسپورت یک سال شد من ده پاسپورت ثبت نام نمودیم اما تان حالی کدام خبر از پاسپورت نه داریم از امارت اسلامی تقاضا می شود این مشکلات را حل کند تشکر

  3. سلام چه کنیم پاسپورت بیگیریم کجا بریم هر جای دنیا که بریم جای برای ما نست کاش میشد طالبا سر عقل می امد ایقدر بنام دین به مرم ظلم نمیکرد دین اجباری نمیشه بستگی به عمل دارد که امروز عمل طالبا زید دین است اسلام در ذات خود ندارد هچ عیبی هرچی عیب است در اسلامی ما است

Leave a comment

Your email address will not be published.


*