پاکستان گفتگوهای مبارزه با تروریزم با امریکا را میزبانی می‌کند

وزارت خارجهٔ پاکستان می‌گوید که اسلام آباد گفتگوهای دو روزه را با امریکا پیرامون مبارزه با تروریزم میزبانی می‌کند تا همکاری مبارزه با “تهدید مشترک به دو کشور” را به بحث بگیرند.

بر اساس اعلامیهٔ وزارت خارجهٔ پاکستان، کرستوفر لندبرگ، سرپرست بخش هماهنگی مبارزه با تروریزم وزارت خارجهٔ ایالات متحده هیاتی از مقامات امریکایی را در این گفتگوها رهبری خواهد کرد.

در اعلامیهٔ وزارت خارجهٔ پاکستان همچنان آمده است که در این گفتگو‌ها هر دو جانب روی چگونگی مبارزه با تروریزم تجربیات و دیدگاه‌های شان را تبادله خواهند کرد.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده هفتهٔ گذشته گفت که اشتراک کنندگان در نشست اسلام‌آباد در رابطه به همکاری در بخش‌هایی مانند امنیت مرزی و مبارزه با تمویل دهشت افگنی استراتیژی‌های استوار بر سیاست را توسعه خواهند داد.

این نشست در حالی راه اندازی می‌شود که افزایش خشونت‌ها در پاکستان به تسلط حکومت در افغانستان ربط داده می‌شود.

گروه تحریک طالبان پاکستان مسوولیت بیشتر خشونت‌ها را در پاکستان بر عهده گرفته است. این گروه در ماه نومبر سال گذشته آتش‌بس نا محدود را که به میانجی‌گری طالبان افغان صورت گرفته بود، لغو کرده و حملات خویش را از سر گرفت.

پاکستان ادعا دارد که طالبان پاکستانی که باورهای مشترک با حکومت افغانستان دارد، از پناهگاه‌های امن خویش در افغانستان برای انجام حملات تروریستی در خاک پاکستان استفاده می‌کنند.

ماه گذشته، هیات بلند‌پایهٔ امنیتی پاکستان در کابل با مقامات افغان دیدار کرده و “نگرانی جدی” خود را در مورد فعالیت‌های تحریک طالبان پاکستان با آنان شریک کرد.

مقامات پاکستان گفته اند که شواهد و مدارک “غیر قابل انکار” را در مورد حضور و فعالیت‌های رهبران طالبان پاکستانی در افغانستان با رهبران افغان شریک ساختند و از آنان خواستند تا گام‌های عملی را برای مهار کردن این فعالیت‌های تروریستی بردارند.

مقامات افغان با نشر اعلامیه‌ای گفتند که در این نشست در مورد “نگرانی‌های امنیتی” و “فعالیت‌های گروه‌های مسلح مخالف” بحث صورت گرفت، اما معلومات بیشتر در این خصوص ارایه نکرده اند.

منبع

Be the first to comment on "پاکستان گفتگوهای مبارزه با تروریزم با امریکا را میزبانی می‌کند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*