پایتخت‌نشینان در اندیشه تهیه مواد سوخت؛ نرخ‌ها بلندتر می‌شود

با فرا رسیدن فصل زمستان، برخی پایتخت‌نشینان می‌گویند که توانایی مالی برای خرید مواد سوخت را ندارند.

باشنده‌های پایتخت می‌گویند که بی‌کاری و ناداری از یک‌سو و افزایش بهای مواد سوخت و مواد خوراکی از سوی دیگر چالش‌های آنان را دو برابر ساخته است.

عبدالحمید، باشنده پایتخت به خبرنگار طلوع‌نیوز گفت: «بی‌کاری است، زمستان رسید و تاحال مواد مورد نیاز زمستان را نخریدیم. مشکلاتی زیادی داریم.»

رابعه، باشنده دیگر درباره بلند بودن بهای مواد سوخت گفت: «هیچ چیز نداریم. در خانه کرایی زندگی می‌کنیم و ۳هزار افغانی کرایه می‌دهیم. در خانه نه زغال داریم و نه چوب.»

شماری از فروشنده‌های مواد سوخت در پایتخت نیز از بلند رفتن بهای مواد سوخت انتقاد می‌کنند. فروشنده‌ها می‌گویند که بازار فروش مواد سوخت از جمله چوب و زغال‌سنگ همانند سال‌های گذشته گرمی ندارد.

وزیرگل، چوب فروش به خبرنگار طلوع‌نیوز گفت: «مردم از نگاه اقتصاد بسیار ضعیف هستند، توانایی خرید را ندارند. از همین خاطر چوب کم‌تر فروخته می‌شود و دلیل دیگر این‌که آوردن چوب ممنوع است، نرخ با گذشت هر روز بالا می‌رود.»

در همین حال، شهرداری کابل از کاهش بهای مواد سوخت خبر داده و می‌گوید که ۲۲ محل در ۲۲ ناحیه شهر کابل برای فروش زغال‌سنگ برگزیده شده است.

نعمت الله بارکزی، نماینده شهرداری کابل به طلوع‌نیوز گفت: «درباره زغال‌سنگ یک هدایت واضح آمده که ما در ۲۲ ناحیه کابل ۲۲ محل را مشخص کردیم که در آن‌جا زغال‌سنگ با نرخ دولتی یعنی در حدود پنج تا شش هزار ارزان‌تر از نرخ بازار فی تن ۹هزار افغانی به مردم توزیع می‌شود.»

این در حالی‌ست پرچاوی‌های برق نیز در پایتخت با آمدن فصل سرما بیشتر می‌شود؛ از همین‌رو خانواده‌ها ناگزیراند برای گرم ساختن خانه‌های شان در زمستان مواد سوخت مثل چوب و زغال تهیه کنند.

منبع

Be the first to comment on "پایتخت‌نشینان در اندیشه تهیه مواد سوخت؛ نرخ‌ها بلندتر می‌شود"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*