کار پروژه‌ی تاپی در افغانستان آغاز می‌شود

پروژه‌ی تاپی

سرپرست وزارت خارجه پس از دیدار با رشید مرادوف، وزیر خارجه‌ی ترکمنستان، می‌گوید که به زودی کار پروژه‌ی تاپی در افغانستان آغاز می‌شود.

وزیران خارجه دو کشور هم‌چنان درباره‌ی توسعه راه‌آهن بندر تورغندی هرات، افزایش واردات انرژی برق به هرات و گسترش دادوستد میان دو کشور همسایه گفت‌وگو کرده‌اند.

آقای متقی در این باره گفت: «پروژه‌ی بزرگ تاپی، لوله‌ی گاز که به خاک افغانستان رسیده و چند متر داخل هم شده، صحبت‌ها شد که چطور بتوانیم این پروژه را به همان عظمت و قوتِ که دارد شروع کنیم.»

در همین حال، شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم در یک گردهمایی مردمی در هرات، نیز اطمینان می‌دهد که آمادگی‌ها برای آغاز کار پروژه‌ی تاپی در کشور گرفته شده است.

آقای دلاور افزود: «با عملی‌کردن پروژه‌ی تاپی که از تورغندی شروع می‌شود تا سپین بولدک و اولین فازاش در گذرا انشاالله تکمیل می‌شود.»

هم‌زمان، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت در این گردهمایی، می‌گوید که به زودی یک شهرک صنعتی معیاری در ولایت هرات ساخته می‌شود.

به گفته‌ی او، اقتصاد کشور روبه بهبود است و هزینه‌ی تمام پروژه‌های زیربنایی و توسعه‌ای از بودجه داخلی فراهم می‌شود.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افزود: «تمام بودجه‌ی امارت اسلامی از طریق حلال تمویل می‌شود.»

از سویی هم، سرپرست وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که روندِ استخراج نفت و گاز در ولایت‌های هرات و بادغیس به داوطلبی گذاشته شده و پس از قرارداد با شرکت‌های مورد نظر، روند استخراج آغاز خواهد شد.

به گفته‌ی او، به زودی کارخانه سمنت هرات فعال می‌شود و کار آسفالت شاهراه هرات-غور به طول ۳۵۰ کیلومتر نیز آغاز خواهد شد.

منبع

Be the first to comment on "کار پروژه‌ی تاپی در افغانستان آغاز می‌شود"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*