اولین اظهارنظر رسمی پوتین درباره مرگ پریگوژین

«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه برای نخستین بار امروز پنجشنبه درباره مرگ «یوگنی پریگوژین»، فرمانده گروه واگنر اظهارنظر کرد.

رئیس‌جمهور روسیه گفته است از سقوط هواپیما که شب چهارشنبه اتفاق افتاد صبح امروز پنجشنبه با خبر شده است.

رئیس‌جمهور روسیه گفت داده‌های مقدماتی حاکی از آن است هواپیمایی که روز گذشته (چهارشنبه) در منطقه «تور» روسیه سقوط کرد حامل اعضای گروه واگنر بوده است.

«یوگنی پریگوژین»، سرآشپز پوتین که بود؟

پوتین گفت: «اگر اعضای گروه واگنر در داخل هواپیما بودند- که داده‌های مقدماتی نشان می‌دهد در آنجا بوده‌اند- مایلم خاطرنشان کنم که این افراد کمک شایانی به هدف مشترک ما برای مقابله با رژیم نئونازی در اوکراین کردند. ما این را به یاد می‌آوریم و نباید فراموش کنیم.»

«ولادیمیر پوتین» در سخنانی با خانواده‌های جان‌باختگان سانحه هوایی در منطقه «تِور» از جمله «یوگنی پریگوژین» فرمانده واگنر ابراز همدردی کرد.

رئیس‌جمهور روسیه درگذشت یوگنی پریگوژین و دیگر سرنشین‌های آن هواپیما را به خانواده‌های جان‌باختگان تسلیت گفت و تصریح کرد که از دهه ۱۹۹۰ پریگوژین را می‌شناخته است.

وی گفت: «من از مدت‌ها پیش پریگوژین را می‌شناختم، از اوایل دهه ۱۹۹۰.»

پوتین اضافه کرد: «او آدم با استعدادی بود. تاجر با استعدادی بود و نه تنها در کشور ما کار کرد و نتیجه کسب کرد بلکه در خارج از کشور و به ویژه در آفریقا هم حضور داشت.»

پوتین در لحظه کشته شدن فرمانده واگنر کجا بود؟

پوتین اضافه کرد: «او در حوزه‌های نفت، گاز، فلزات گرانبها و سنگ فعال بود. تا آنجا که من مطلع هستم او دیروز از آفریقا برگشت. با بعضی از مقام‌های رسمی در آنجا دیدار کرد.»

رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به آغاز تحقیقات در مورد سقوط هواپیمای حامل فرماندهان واگنر گفت: باید منتظر نتایج تحقیقات رسمی ماند که امری زمان‌بر بوده و علت حادثه را مشخص خواهد کرد.

پوتین تصریح کرد: «این تحقیقات به طور کامل انجام خواهند شد و تا پایان ادامه خواهند یافت. تردیدی در این خصوص وجود ندارد. اجازه بدهید ببینیم عوامل تحقیق در آینده نزدیک در این خصوص چه می‌گویند. همین الان، آزمایش‌های کارشناسان، آزمایش‌های فنی و آزمایش‌های ژنتیک در حال انجام است و این مسئله قدری طول خواهد کشید.»

روز چهارشنبه منابع خبری از سقوط یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین در شمال غرب مسکو خبر داده و ساعاتی بعد اعلام کردند او نیز در این سانحه به همراه ۹ سرنشین دیگر هواپیما جانشان را از دست داده‌اند.

منبع

1 Comment on "اولین اظهارنظر رسمی پوتین درباره مرگ پریگوژین"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*