شکایت زلزله‌زدگان افغان‌ مقیم ترکیه؛ «اجساد جان‌باختگان ما در گورهای دسته‌جمعی دفن شده‌اند»

شماری از افغان‌های مقیم ترکیه به بی‌بی‌سی گفتند برخی از جان‌باختگان زلزله روز دوشنبه هفته گذشته در این کشور که از مهاجران افغانستان هستند در «گور‌های دسته‌جمعی» دفن شده‌اند.

این افراد که در استان هاتای زندگی می‌کنند، از بی‌توجهی دولت ترکیه شاکی‌اند، و می‌گویند به زخمی‌هایشان در بیمارستان‌ها رسیدگی کافی نشده است.

مسئولان ترکیه هنوز در این مورد چیزی نگفته است، اما پیش‌تر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با اذعان به مشکلات در روند امدادرسانی گفته بود این روند هرروز بهتر می‌شود.

در ویدیویی که به بی‌بی‌سی رسیده است، یک پناهجو افغان‌ که نظامی دولت پیشین افغانستان است، در مورد وضعیت زلزله‌زدگان در منطقه‌ موسوم به «افغانستان کوچک» در ترکیه می‌گوید: «به کودکان زخمی و افراد دیگر رسیدگی نشد و فوت کردند… دولت به ما توجه ندارد. از شهر بیرون رفتیم و ما را دوباره برگرداندند… مجبور شدیم دوباره به این شهر زلزله‌زده برگشتیم.»

یک دختر افغان نیز به بی‌بی‌سی گفت برای یافتن جسد مادرش ناگزیر شده جسدهای زیادی را ببیند تا مادر خود را یافته است. او گفت خواهرش نیز مجروح شده و در یک بیمارستان بستری است.

شمار تلفات شهروندانافغان‌ درین زلزله ویرانگر هنوز نهایی نیست. پیش‌تر حکومت افغانستان گفته بود «دست‌کم ۱۰۰ نفر» از مهاجران افغانستان در ترکیه در این فاجعه جان باخته‌اند.

ترکیه در سال‌های اخیر میزبان هزاران پناهجوی افغان‌ بوده است، شماری از این افراد از طریق سرمایه‌گذاری و عده‌ای هم در امید رسیدن به اروپا از مسیر ترکیه وارد این کشور شده‌اند.

موضوعات مرتبط:

آمار کشته‌های این زلزله در ترکیه و سوریه از ۲۸ هزار نفر فراتر رفته و با وجود برخی موارد معجزه‌آسای نجات مردم، امید به یافتن بازماندگان به تدریج تبدیل به یاس می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس پدر و مادر و سه فرزند آنها – دو دختر و یک پسر – بعد از پنج روز با فریادهای “الله اکبر” از زیر آوار خانه‌شان بیرون کشیده شدند.

همین خبرگزاری گزارش داد که یک دختر هفت ساله بعد از حدود ۱۳۲ ساعت در استان ختای از زیر آوار نجات داده شد.

منبع

Be the first to comment on "شکایت زلزله‌زدگان افغان‌ مقیم ترکیه؛ «اجساد جان‌باختگان ما در گورهای دسته‌جمعی دفن شده‌اند»"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*