پوهنتون امریکایی افغانستان فرصت تحصیلات را به دانش‌آموزان افغان به ویژه دختران فراهم می‌کند

پوهنتون امریکایی

پوهنتون امریکایی افغانستان اعلام کرده است که فرصت تحصیلات عالی را برای دانش‌آموزان افغان به ویژه زنان و دختران در افغانستان فراهم می‌کند.

این پوهنتون با نشر اعلامیه‌ای که لینک آن در صفحهٔ ایکس نیز منتشر شده،‌ گفته است که هدف از این اقدام، پرورش نیروی کار تحصیل‌ کرده است،‌ زیرا نیرو کار ماهر، اساس ثبات سیاسی و اقتصادی را در افغانستاان ایجاد می کند.

این برنامه برای دانش آموزانی طراحی شده است که صنف‌های ۹ و ۱۰ را تکمیل کرده و صنف ۱۱ را آغاز کرده اند، اما به دلیل ممنوعیت تحصیل دختران در افغانستان نتوانسته اند تحصیلات خود را به پایان برسانند.‌ دانش‌آموزانی که واجد شرایط استند، می‌توانند از طریق آنلاین درخواست بدهند.

در این اعلامیه آمد است که این برنامهٔ آموزشی با ارزش‌های اصلی پوهنتون امریکایی افغانستان همسو و پایبند است،‌ ارزش‌هایی شامل تعهد به آزادی بیان،‌ کثرت گرایی، تحقیق آزاد، فرصت های برابر، حقوق فردی، مدارا و رفتار شخصی و حرفه‌ای ابرومند می‌باشد.

در این اعلامیه آمده است که ”به دانش آموزان متعهد و وقت شناس در طول برنامه نیازمند استیم.”

در این اعلامیه تاکید شده است که این برنامه فقط برای آنعده از دانش‌آموزان افغان طراحی شده است که در داخل افغانستان زندگی می‌کنند و ”ما درخواست آنعده از دانش‌آموزان را نمی‌پذیریم که در بیرون از افغانستان زندگی می‌کنند.”

اما در این اعلامیه مشخص نشده است که در کنار تکمیل صنوف نهم، دهم و شمولیت به صنف یازدهم شرایط دیگر نیز وجود دارد یا خیر. در این اعلامیه همچنین مشخص نشده است که این پوهنتون به چه تعداد دانش‌آموزان را می‌پذیرد.

پس از مسلط شدن طالبان در آگست ۲۰۲۱، مقامات این گروه دختران و زنان بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکاتب منع کردند.

قرار بود با آغاز سال تحصیلی ۲۰۲۲ دروازه‌های مکاتب و تحصیلات عالی به روی دختران باز شوند، اما طالبان بازگشایی موسسات تعلیمی بالاتر از صنف ششم برای دختران را تا “امر ثانی” به تاخیر انداختند.

طالبان در حاکمیت قبلی شان نیز بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، زنان را عمدتاً از حق کار و تحصیل محروم کرده بودند. با وجود تقاضاها و فشار‌های بین المللی مبنی بر بازگشایی مکاتب دختران، طالبان این تقاضا‌ها را مداخله در امور داخلی افغانستان قلمداد کرده اند.

منبع

اولین نفری باشید که نظر می دهید on "پوهنتون امریکایی افغانستان فرصت تحصیلات را به دانش‌آموزان افغان به ویژه دختران فراهم می‌کند"

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*