خبرنگار خبرگزاری پژواک از بازداشت طالبان رها شد

پژواک

خبرگزاری پژواک از رهایی سیف‌الله کریمی، خبرنگار این رسانه در ولایت سمنگان، از بازداشت طالبان خبر داد.

مسوولان این رسانه به صدای امریکا گفتند که کریمی پس از سپری کردن دو روز در بازداشت، روز دوشنبه ۱۲ فبروری (۲۳ دلو) رها شد.

اتحادیه ژورنالستان آزاد افغانستان نیز ضمن تایید خبر رهایی کریمی گفته است که این خبرنگار “به اثر تلاش های خبرنگاران و نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران” آزاد شده است.

این نهاد مدافع خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از رهایی کریمی از مقام‌های طالبان خواسته است تا قضایای مرتبط به کار رسانه‌ای را از طریق کمیسیون بررسی شکایات و رسیدگی به تخلفات رسانه‌ای پیگیری کنند.

پیش از این مرکز خبرنگاران افغانستان گزارش داده بود که کریمی، پس از احضار شدن به دفتر والی سمنگان از سوی طالبان بازداشت شده بود.

مرکز خبرنگاران افغانستان، از قول یک منبع گفته بود که این خبرنگار چندی پیش تلاش داشت در رابطه به اعتراض مالکان رستوان‌ها و هوتل‌ها به افزایش مالیات با مستوفی سمنگان مصاحبه کند.

به گفتهٔ‌ این منع، بشیر احمد نعمانی، مستوفی، از مصاحبه خودداری کرده و موضوع را به والی سمنگان گزارش داد که در نهایت به احضار این خبرنگار منتج شد.

طالبان تا کنون در مورد بازداشت کریمی و دلایل برای بازداشت و سپس رهایی وی تبصره‌ای نکرده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که در سال ۲۰۲۳ میلادی (۱۱ جدی ۱۴۰۱تا ۱۰ جدی ۱۴۰۲)، ۱۶۸ رویداد نقض حقوق خبرنگاران را در افغانستان ثبت کرده که در ۶۱ مورد خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای بازداشت شده اند که میان آنان، دو خبرنگار هنوز هم زندانی اند.

پیش از این، دفتر هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) به تاریخ ۲۲ جنوری (دوم دلو) با نشر گزارشی گفت که طالبان به بازداشت فعالان زن، مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای همچنان ادامه داده اند. اما طالبان در آن زمان گزارش یوناما را رد کردند.

منبع

Be the first to comment on "خبرنگار خبرگزاری پژواک از بازداشت طالبان رها شد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*