کاخ سفید: ا.ا برای به‌رسمیت شناخته‌شدن باید به تعهدات خود عمل کند

کاخ سفید می‌گوید که اگر امارت اسلامی تعهداتش با جهان را عملی بسازد، به‌رسمیت شناخته خواهند شد.

جان کربی مشاور شورای امنیت ملی کاخ سفید در یک نشست خبری در این باره چنین گفت: «ما طالبان را هم‌چون دولت در افغانستان به‌رسمیت نشناخته‌ایم. اگر طالبان خواهان به‌رسمیت‌شناخته‌شدن و مشروعیت هستند، باید به تعهدات داده شده خود و به‌ویژه در قبال زنان و دختران و حقوق بشر در افغانستان عمل کنند.»

هم‌زمان با این، مجله امریکایی فارن‌افیرز در مقاله‌ای به گسترش روابط منطقه با امارت اسلامی پرداخته است.

این مجله نوشته در حالی که کشورهای منطقه هنوز حکومت سرپرست افغانستان را به‌رسمیت نشناخته‌اند؛ اما بازهم این کشورها خواهان تعاملات نزدیک با امارت اسلامی هستند.

در بخشی از گزارش مجله فارن‌افرز آمده است: «رویکردی که ایالات متحده، متحدان و شرکای آن در نهایت به آن نزدیک شدند، تعهد به ادامه تعامل با مردم افغانستان و ارایه کمک‌های بشردوستانه بنیادی و در عین حال، عدم به‌رسمیت شناسی دیپلماتیک طالبان و مزایایی بود که معمولن با روابط عادی دیپلماتیک حاصل می‌شود.»

طارق فرهادی آگاه مسایل سیاسی در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «گرچند که هیچ‌کشور منطقه یا هیچ‌کشور اسلامی حکومت سرپرست را به‌رسمیت نشناسد؛ اما همه این کشورها بر اساس منافع خود همرای حکومت سرپرست روابط برقرار کردند.»

از سویی هم، امارت اسلامی نیز از روابط نزدیک با کشورهای منطقه سخن می‌زند و می‌گوید که همه‌روزه روابط آنان با دیگر کشورها در حال بهبود است.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «در عموم خواهان روابط خوب هستیم افغانستان کشوریست که با تمام همسایه‌های خود می‌خواهد روابط خوب داشته باشد هم در عرصه دیپلوماتیک و هم در عرصه تجارت و اقتصاد.»

این در حالی‌ست که وزیر خارجه ازبیکستان در دیدار با معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا گفته که تاشکند در آینده نزدیک سفیر امارت اسلامی را خواهد پذیرفت.

بیش از دو نیم سال از حاکمیت دوباره امارت اسلامی در کشور می‌گذرد؛ اما تاهنوز هیچ کشوری به‌شمول کشورهای منطقه، حکومت سرپرست را به‌رسمیت نشناخته است.

منبع

Be the first to comment on "کاخ سفید: ا.ا برای به‌رسمیت شناخته‌شدن باید به تعهدات خود عمل کند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*