نگرانی از کم‌بود بودجه برای کمک به “شهروندان نیازمند” افغانستان

بسیاری نهادها در دوسال پسین از بحران اقتصادی و کم‌بود بودجه در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

اداره هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در گزارشی از کاهش ۱.۳ میلیارد دالر برای کمک‌ به مردم افغانستان خبر داده است.

سیر قریشی، آگاه مسایل اقتصادی به طلوع‌نیوز گفت: «چالش‌های سیاسی و زد و بندهای سیاسی میان امارت اسلامی طالبان و جامعه بین‌المللی باعث این شده که این کمک‌ها در شرایط کنونی کندتر شود و این‌ها بگویند که ما بودجه کافی نداریم در شرایط کنونی که مردم افغانستان را تمویل کنیم.»

بربنیاد گزارش اوچا، بیش از ۲۶۰ مرکز بهداشتی سیار فعالیت‌های شان را به علت کاهش بودجه در افغانستان متوقف کرده‌اند.

در همین حال، نیل ترنر، مسوول دفتر شورای پناهندگان ناروی در افغانستان گفته است که خشک‌سالی‌های پی‌هم و عدم موجودیت فرصت‌های اقتصادی از علت‌های افزایش فقر در افغانستان به شمار می‌روند.

او در این باره گفت: «از زمانی‌که طالبان قدرت را در افغانستان بدست‌آوردند، بدبختانه ما در ارایه کمک‌های بشردوستانه عمل‌کرد بهتر نداشتیم.»

شماری از باشندگان کابل از امارت اسلامی و نهادهای مسوول می‌خواهند که در ریشه‌کن کردن فقر در کشور گام‌های مثبت بردارند.

فواد، باشنده کابل به خبرنگار طلوع‌نیوز گفت: «روز یک صد افغانی اگر پیدا کنیم، دیگر کار و بار نیست. این [بی‌کاری] مشکلات ما است.»

حسین یکی دیگر از باشندگان کابل گفت: «می‌خواهیم یک شرکت باشد که مردم کار کنند. از این کارها خو هیچ چیز جور نمی‌شود.»

امارت اسلامی تاکید می‌کند که شهروندان کشور در شرایط کنونی در بخش‌های تامین مواد خوراکی، دوا و بخش‌های توسعه‌ای به کمک نیاز دارند.

عبدالرحمن حبیب، سخنگوی وزارت اقتصاد، گفت: «کمک‌های جامعه جهانی در تمویل و حمایت برنامه‌های انکشافی و تمرکز به سکتورهای اشتغال‌زایی و تولیدی مطابق به اولویت‌های اقتصادی کشور ما موثریت بیش‌تر اقتصادی داشته باشد.»

بربنیاد گزارش اوچا، به دلیل کاهش بودجه، شمار دریافت کنندگان مواد خوراکی از ۱۳ میلیون تن به ۹ میلیون کاهش یافته است و این نهاد برای کمک به ۲۱ میلیون تن در افغانستان به ۳.۲ میلیارد دالر نیاز دارد.

منبع

Be the first to comment on "نگرانی از کم‌بود بودجه برای کمک به “شهروندان نیازمند” افغانستان"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*