معاون وزیر خارجه قزاقستان: گرسنگی در افغانستان امنیت منطقه را با تهدید مواجه کرده است

معاون وزیر خارجه قزاقستان گفته که بحران اقتصادی و گرسنگی در افغانستان زمینه رشد تروریسم و افراطگرایی را فراهم و امنیت منطقه را با تهدید روبه‌رو کرده است.

به گزارش خبرگزاری کازاینفورم قنات تومیش تاکید کرد که باید جلو بی‌ثباتی افغانستان گرفته شود.

این مقام قزاقستانی روز دوشنبه (۹ اسد) در یک نشست خبری گفت که افغانستان در حال حاضر غرق در بحران اقتصادی است و دوسوم جمعیت آن نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند و بیش از ۲۴ میلیون نفر در این کشور از گرسنگی رنج می‌برند.

به گفته او، این وضعیت زمینه مطلوبی را برای رشد تروریسم و افراط‌گرایی فراهم کرده و در نتیجه، کل آسیای مرکزی و منطقه را در معرض تهدید قرار داده است.

آقای تومیش افزود: «ما باور داریم که تنها با تلاش مشترک جامعه جهانی، افغانستان می‌تواند به کشوری مستقل و باثبات تبدیل شود که از همزیستی مسالمت‌آمیز با همسایگان خود برخوردار باشد و به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بماند.»

او افزود که قزاقستان باید مانند دیگر اعضای جامعه جهانی جلو بی‌ثباتی در افغانستان را بگیرد. آقای تومیش به راهکار مشخصی در این مورد اشاره نکرد، اما گفت که توجه کشورش بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی با افغانستان متمرکز است.

به گزارش کازاینفورم، قزاقستان در سال‌های اخیر ۱۰ هزار تن گندم و دیگر مواد خوراکی و دارویی به عنوان کمک بشردوستانه به افغانستان فرستاده است.

این خبرگزاری افزوده که افغانستان یکی از واردکنندگان عمده محصولات کشاورزی قزاقستان است و حدود ۷۰ درصد گندم صادراتی این کشور را می‌خرد.

براساس آمار کازاینفورم، مبادلات تجاری افغانستان و قزاقستان به حدود ۹۹۰ میلیون دالر امریکایی می‌رسد و مقام‌های قزاقستانی قصد دارند این آمار را بالا ببرند.

بر پایه گزارش این خبرگزاری، قرار است همایش تجاری سرمایه‌گذاران افغان و قزاق در روزهای ۱۲ تا ۱۴ اسد در آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار شود. گفته شده که در این همایش بیش از ۱۵۰ سرمایه‌گذار افغان حضور خواهند یافت.

منبع

Be the first to comment on "معاون وزیر خارجه قزاقستان: گرسنگی در افغانستان امنیت منطقه را با تهدید مواجه کرده است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*