جاپان ۱۰ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

6
0

سفارت جاپان در کابل از فراهم‌کردن مبلغ ۱۰ میلیون دالر امریکایی با همکاری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد برای اطمینان از بدیل معیشت برای دهقانان اسبق کوکنار و فراهم ساختن خدمات برای جلوگیری از استعمال مواد مخدر، تداوی، توان‌بخشی و خدمات ادغام مجدد برای آسیب‌پذیرترین جوامع در بدخشان، هلمند و کندهار خبر داده است.

سفارت جاپان با نشر اعلامیه‌ای امروز (پنجشنبه) گفته است که توکیو به حمایت از تلاش‌های مبارزه با مواد مخدر توسط افغان‌ها ادامه خواهد داد.

از سویی هم وزارت خارجه جاپان در اعلامیه‌ی گفته است که یوکو کمیکاوا وزیر خارجه آن کشور در دیدار با غاده فتحی مدیر اجرایی مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل، سند کمک مالی برای تقویت ظرفیت‌های مبارزه با مواد مخدر در افغانستان را امضا کرده است.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی جاپان آمده است که: «خوشحالم که برای یازدهمین دوره مسابقات جاپان به توکیو باز گشته ام. افتخار میکنم از اینکه توافقنامه را با “کمیکاوا یوکو” در مورد گسترش برنامه‌های توسعه ای، جلوگیری از مواد مخدر و کمک به دهاقین در جایگیزین مواد مخدر در افغانستان به امضاء رساندیم.»

پیش از این، برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد (UNDP) گفته بود که افغانستان چهار میلیون مصرف‌کننده مواد مخدر دارد. این نهاد افزوده که افغانستان در میان کشورهایی با بالاترین سطح استفاده مواد مخدر قرار دارد.

اما شماری از آگاهان می‌گویند؛ بحران اقتصادی و نبود معیشت جایگزین کشت کوکنار، مبارزه با مواد مخدر را در افغانستان با چالش مواجه کرده است .

در همین حال وزارت اقتصاد نیز از کشورها و جامعه جهانی می‌خواهد که برای ریشه کن ساختن کامل مواد مخدر و مبارزه جدی با این پدیده افغانستان را کمک کنند.

این درحالیست که پس از روی کار آمدن امارت اسلامی در کشور رهبر امارت اسلامی در فرمانی هرگونه استفاده، کشت و قاچاق مواد مخدر در کشور را ممنوع اعلام کرده و نیز در کمتر از سه سال گذشته بسیاری از معتادان مواد مخدر از سوی حکومت گردآوری و پس از تداوی با خانواده‌های شان یکجا شده اند.

منبع

Leave a comment

Your email address will not be published.


*