دعوت از رویا رحمانی در سخنرانی سالانه بایدن و انتقاد لیندزی گراهام از عدم اشاره به افغانستان

رویا رحمانی، سفیر پیشین افغانستان در واشنگتن از جمله مهمانان ویژه برنامه دومین سخنرانی سالانه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در کنگره این کشور بود.

رئیس جمهور آمریکا در این سخنرانی در برابر اعضای مجلس سنا که در کنترل دمکرات‌هاست و اعضای مجلس نمایندگان که در اختیار جمهوری خواهان است، بر اهمیت همکاری دو حزب برای حل مشکلات تاکید کرد.

در سخنرانی سالانه رئیس‌جمهور آمریکا قانونگذاران، رئیس جمهور و بانوی اول، می توانند مهمانانی را دعوت کنند و اغلب مهمانان دعوت‌شده نشاندهنده اولولیت‌های سیاسی آن‌ها است و مهمانان ویژه اغلب برای برجسته‌کردن موضوعات کلیدی که در سخنرانی او مطرح می‌شود دعوت می‌شوند.

اما آقای بایدن در سخنرانی خود هیچ‌ اشاره‌ای به افغانستان نکرد. موضوعی که لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه نیز در توییتی به آن اشاره کرده است.

او نوشته است: «رئیس‌جمهور بایدن ظاهراً افغانستان را فراموش کرده است، اما به شما اطمینان می‌دهم که دنیا فراموش نکرده است. متحدان ما هنوز از خروج فاجعه بار او شوکه هستند و دشمنان تروریست ما جسور شده‌اند.»

سفیر پیشین افغانستان در آمریکا را در این مراسم مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا دعوت کرده بود.

آقای مک کال در بیانیه ای گفت: «امیدوارم دعوت من و حضور سفیر رحمانی به زنان افغانستان این پیام را بدهد که فراموش نشده‌اند.»

رویا رحمانی اکنون «همکار ممتاز» موسسه جرج‌تاون مستقر در واشنگتن است. این موسسه در زمینه زنان، صلح و امنیت کار می‌کنند. از خانم رحمانی همچنین به عنوان مدافع حقوق زنان ساکن در افغانستان تحت حکومت جدید توصیف شده است.

منبع

1 Comment on "دعوت از رویا رحمانی در سخنرانی سالانه بایدن و انتقاد لیندزی گراهام از عدم اشاره به افغانستان"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*