امریکا از شهروندانش خواست به افغانستان سفر نکنند

وزارت خارجه ایالات متحده از شهروندان این کشور خواسته است تا از سفر به افغانستان خودداری کنند.

وزات خارجه امریکا در یک اعلامیه گفته است که این هشدار را به علت فعال بودن گروه‌های هراس‌افگن و احتمال بازداشت شدن شهروندان این کشور از سوی امارت اسلامی، به امریکایی‌ها داده است.

در اعلامیه این کشور آمده است:«گروه‌های هراس‌افگن متعددی در این کشور [افغانستان] فعال هستند و شهروندان امریکایی هدف آدم‌ربایی و بازداشت‌های غیرقانونی هستند. این وزارت ارزیابی کرده است که خطر بازداشت غیرقانونی شهروندان امریکایی توسط طالبان وجود دارد. طالبان نیروهای امدادی و بشردوستانه را مورد آزار و اذیت و بازداشت قرار داده‌اند. ممکن است به فعالیت‌های خارجی‌ها مشکوک نگریسته شود و دلایل بازداشت ممکن نامشخص باشد. حتی اگر در مراجع مربوطه برای انجام تجارت ثبت نام کرده باشید، خطر بازداشت زیاد است.»

اما امارت اسلامی می‌گوید که امنیت در سراسر افغانستان تامین است و هیچ تهدیدی متوجه شهروندان کشورهای دیگر به شمول امریکا نیست.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی درباره اعلامیه وزارت خارجه امریکا به طلوع‌نیوز گفت: «همچون اعلانات را قبلن هم بعضی کشورها از طریق سفارت‌ها و وزارت‌های خارجه می‌کردند و تشویشی را ایجاد می‌کردند؛ ولی عملن ما کدام تشویش را در افغانستان نمی‌بینیم که متوجه کسی باشد. در ماه‌های اخیر تا حدود ۸۰هزار تن از خارجی‌ از جمله گردش‌گران، فعالان رسانه‌ها، دیپلومات‌ها و کارمندان نهادها به افغانستان رفت و آمد کرده‌اند.»

صادق شینواری، آگاه مسایل سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «تامین امنیت شهروندان خارجی یکی از مکلفیت‌های اساسی ارگان‌های کشفی و استخباراتی امارت اسلامی افغانستان است که امارت اسلامی باید در این مورد پاسخ‌گو باشد.»

پیش از این نیز استرالیا، آلمان، روسیه و بریتانیا به شهروندان شان درباره سفر به افغانستان به علت تهدیدهای امنیتی هشدار داده بودند.

منبع

Be the first to comment on "امریکا از شهروندانش خواست به افغانستان سفر نکنند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*