امیری به دختران افغان: امید خود را از دست ندهید

رینا امیری، نماینده ویژۀ وزارت خارجۀ ایالات متحده در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان در پیامی به مناسبت روز بین المللی دختر بار دیگر حمایت خود را از دختران افغان ابراز داشته و از آنها خواسته است تا امید خود را از دست ندهند.

خانم امیری در شبکهٔ ایکس نگاشته است: “دختران عزیز افغانستان، در روز بین المللی دختر ۲۰۲۳، قلبا متاثرم از اینکه طالبان درخواست‌های داخلی و جهانی برای اعاده‌ی دسترسی شما به آموزش را نادیده گرفته و شما را از رویاهایتان و افغانستان را از آینده‌ی بهتری، محروم می‌کنند. اما امید خود را از دست ندهید.”

ملل متحد ۱۱ اکتوبر را که امسال مصادف با ۱۹ میزان است، بنام روز بین المللی دختر و یا روز دختران مسمی کرده است.

نماینده ویژۀ وزارت خارجۀ ایالات متحده در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان افزوده است: “سیاست‌های ظالمانه طالبان فقط مشکل افغانستان نیست. آنها روال خطرناکی را ایجاد کرده اند که ممکن دیگران آن را دنبال کنند و حقوق زنان و دختران را در همه جا به خطر بیندازد. این به نفع جمعی ما است که به طور معنادار علیه این سیاست‌های افراطی مبارزه کنیم.”

در بیش از دو سال گذشته که طالبان بار دیگر به قدرت رسیده اند، برعلاوۀ منع آموزش دختران بالاتر از صنف ششم، محدودیت‌های فزاینده‌ای را بر زنان و دختران در افغانستان اعمال کرده اند.

منع تحصیل زنان و دختران در دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی، منع کار در ادارات دولتی به جز چند سکتور معدود، کار در موسسات غیرحکومتی داخلی و خارجی به شمول دفاتر ملل متحد، منع رفتن به حمام، پارک‌های تفریحی و ورزشگاه‌ها و بستن آرایشگاه‌ها بخشی از این محدودیت‌های طالبان بر زنان و دختران افغان اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد این گونه اقدامات طالبان را تبعیض سیستماتیک علیه زنان خوانده است. جامعه بین المللی نیز از طالبان خواسته است که اگر خواهان مشروعیت بین المللی استند، رفتار خود را در قبال زنان و دختران تغییر دهند.

اما طالبان به کرات ادعا کرده اند که در چارچوب شریعت اسلام به زنان حقوق قایل بوده و با مساعد شدن وضعیت، دروازه‌های مکاتب را دوباره به روی دختران خواهند گشود.

خانم امیری خطاب به دختران افغان گفت: “توجیهات و بهانه‌های طالبان در داخل، منطقه و جهان رد شده است. ما با تمام امکانات به حمایت از شما که برای حقوق تان از جمله آموزش با کیفیت، دفاع می‌کنید، ادامه خواهیم داد.”

منبع

Be the first to comment on "امیری به دختران افغان: امید خود را از دست ندهید"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*