آغاز دور تازه سفر توماس وست به قطر، ترکیه و امارات متحده عربی

توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان، دور تازه‌ی سفرهایش را به برخی از کشورهای منطقه آغاز کرده است.

وزرات خارجه امریکا در خبرنامه‌یی نگاشته است که آقای وست به امارات متحده عربی، قطر و ترکیه سفر می‌کند و با مقام‌های این سه کشور درباره‌ی اوضاع افغانستان گفت‌وگو خواهد کرد.

دور تازه سفرهای آقای وست از روز گذشته (سه‌شنبه) آغاز و تا سه‌شنبه هفته‌ی آینده ادامه خواهد یافت.

در خبرنامه وزارت خارجه امریکا نوشته شده است: «در دوحه، توماس وست نماینده ویژه برای افغانستان با همکاران قطری، رهبران جامعه مدنی افغانستان و شماری ازهیات‌ها دیدار خواهد کرد. در امارات متحده عربی، نماینده ویژه با همتایان اماراتی، بازرگانان و رهبران فکری افغانستان دیدار می‌کند. او در استانبول با رهبران سیاسی افغانستان، خبرنگاران، متخصصان امور بشردوستانه و فعالان حقوق بشر مشورت خواهد کرد.»

وزارت خارجه امریکا افزوده است: «نماینده ویژه، وست در حال انجام فعالیت‌های آگاهی بخش در منطقه است. زیرا جامعه جهانی به دنبال راه‌حل‌هایی برای چالش‌های پیچیده در افغانستان است که با تصمیم‌های اخیر امارت برای محدود کردن مشارکت زنان در عملیات‌های بشردوستانه و جلوگیری از همکاری آن‌ها با سازمان ملل متحد، تشدید شده است.»

حاجی عبیدالله صدرخیل، رییس شورای بازرگانان افغانستان در امارات متحده عربی، به طلوع‌نیوز گفت: «مثلی‌که در گذشته با آقای وست دیدار و گفت‌وگو داشتیم، پلان داریم که باز هم با او دیدار کنیم و به نمایندگی از تاجران با او گفت‌وگو کنیم. مشکلات را قبلن به او گفتیم و واضح است.»

همزمان، شماری از آگاهان مسایل سیاسی، نتایج نشست‌های نماینده امریکا برای افغانستان را کارساز نمی‌دانند.

طارق فرهادی، آگاه مسایل سیاسی، به طلوع‌نیوز گفت: «رییس‌جمهور تغییر کند در امریکا یک‌ونیم سال بعد یا این‌که در افغانستان یک تغییر عمده بیاید که باز رویکرد امریکا نظر به افغانستان تغییر کند. در غیرآن، این سفرها تنها دیپلماسی و دفترداری است.»

نورالله راغی، دیپلومات پیشین، می‌گوید: «این نوع سفر دو منظور دارد؛ یک طرف مدیریت افکار عمومی در داخل امریکا و جهان است که آقای تام وست به عنوان نماینده ایالات متحده امریکا در افغانستان دارد وظیفه خودش انجام می‌دهد.»

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان، پیش از این نیز به کشورهای منطقه و اروپایی از جمله هند، امارات متحده عربی، قطر، پاکستان، سویس و آلمان سفر کرده است. 

منبع

Be the first to comment on "آغاز دور تازه سفر توماس وست به قطر، ترکیه و امارات متحده عربی"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*