تیراندازی هامبورگ؛ پلیس ماه گذشته با مهاجم حرف زده بود اما برای ضبط سلاح قانع نشده بود

پلیس هامبورگ می‌گوید تنها چند هفته قبل از این که فیلیپ ف. به نشست شاهدان یهوه برود و به سوی آنها تیراندازی کند، با او گفتگو کرده بود چرا که هشداری درباره ثبات روانی گرفته بود اما بعد از مرارجعه پلیس و همکاری او با ماموران، دلایل کافی برای ضبط اسلحه او «احراز» نشده بود.

فیلیپ ف. ۳۵ ساله، که نام کامل او هنوز رسما فاش نشده، روز گذشته با حمله به نشست مسیحیان شاخه «شاهدان یهوه» ۷ نفر را کشت.

بنابر گفته پلیس هامبورگ فیلیپ ف. به طور قانونی مجوز مالیکت اسلحه را برای استفاده در شکار و ورزش تیراندازی، داشته است و به این لحاظ تخلفی وجود نداشته است هر چند روز جمعه – ۱۹ اسفند – ۱۰ مارس – مقام‌های دولتی در واکنش به این تیراندازی گفتند که در حال تهیه لوایح جدید برای وضع محدودیت‌های بیشتر بر مالکیت اسلحه‌اند.

بر اثر این تیراندازی ۷ نفر از جمله یک کودک به دنیا نیامده کشته شدند. حمله حدود ساعت ۹ شب به وقت هامبورگ روی داد و طی آن تیراندازی به محل نشست اعضای گروه شاهدان یهوه حمله کرد. او ابتدا از پنجره به داخل شلیک کرد و بعد وارد ساختمان شد و ۹ خشاب فشنگ را روی حاضران این نشست خالی کرد و سپس خودش را هدف قرار داد.

۸ نفر دیگر هم در جریان این تیراندازی مجروح شده‌اند از جمله زن بارداری که کودک درون رحم او تیر خورد و کشته شد. اولاف شولتز، صدراعظم آلمان گفته ممکن است به علت وخامت حال مجروحان، آمار کشته شدگان افزایش یابد.

فیلیپ ف. خود از پیروان شاهدان یهوه بوده اما آن طور که گفته شده «به طرز بدی» از جمع آنها کنار گذاشته شده بود.

مقام‌ها می‌گویند تیرانداز نسبت شاهدان یهوه «دلگیر و خشمگین» بوده است.

شاهدان یهوه جنبشی است که در قرن ۱۹ میلادی در آمریکا و بر اساس قرائتی از مسیحیت شکل گرفت.

مقر اصلی آنها در شهر نیویورک است. آنها می‌گویند در سراسر جهان حدود ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار عضو دارند از جمله ۱۷۰ هزار نفر در آلمان که گفته شده ۴ هزار نفر از آنان ساکن هامبورگ هستند.

روز جمعه رالف مارتین می‌یر، رئیس پلیس هامبورگ اذعان کرد پلیس ماه گذشته (فوریه) نامه‌ای از سوی فرد یا افراد ناشناس دریافت کردند که در آن هشدار داده شده بود که فیلیپ ف. «خشم و نفرت علیه افراد متدین، به ویژه پیروان شاهدان یهوه» دارد.

در این نامه هشدار داده شده بود که فیلیپ ف. از «ناراحتی روانی رنج می‌برد» هر چند چنین تشخیصی از سوی متخصصان گزارش نشده است.

پلیس می‌گوید بعد از این نامه افسران به فیلیپ ف. مراجعه کردند و او با آنها همکاری کرده و به پرسش‌های آنها با روی باز پاسخ داده است. نتیجه این گفتگوی پلیس با او این بوده که معیارهای کافی برای لغو مجوز اسلحه فیلیپ ف. «احراز» نشده است.

رئیس پلیس هامبورگ گفته: «خلاصه ماجرا این است که یک هشدار از سوی یک ناشناس درباره این که نگرانی درباره ناراحتی روانی یک فرد وجود دارد، به تنهایی دلیل کافی محسوب نمی‌شود».

آلمان همین حالا هم یکی از سختگیرانه‌ترین قوانین مالکیت اسلحه را در میان اعضای اتحادیه اروپا دارد از جمله ماده‌ای که به افراد زیر ۲۵ سال اجازه مالکیت سلاح را نمی‌دهد و متقاضیان باید ارزیابی روانشناختی را بگذارنند.

بنابر برآورد سال ۲۰۲۱ مرکز ملی مجوز مالکیت سلاح آلمان، یک میلیون نفر در این کشور مجوز خصوصی مالکیت سلاح دارند. این یک میلیون نفر در مجموع ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار اسلحه و تجهیزات مربوط به آن را در اختیار دارند و اکثر هم تحت عنوان شکارچی ثبت شده‌اند.

سال گذشته میلادی و پس از آن که دستگیری‌های گسترده‌ای در آلمان بر اساس آنچه «تلاش برای براندازی حکومت» صورت گرفت، مقام‌های این کشور لوایح جدیدی برای محدودیت حمل و مالکیت سلاح تصویب کردند و اکنون یک بار دیگر در این باره تصمیم‌گیری خواهند کرد.

منبع

Be the first to comment on "تیراندازی هامبورگ؛ پلیس ماه گذشته با مهاجم حرف زده بود اما برای ضبط سلاح قانع نشده بود"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*