نگرانی از بی‌توجهی به زلزله‌های اخیر در افغانستان

مرسی کورپس، یک سازمان غیردولتی بین‌المللی، ابراز نگرانی کرده است که پس از زلزله‌های بی‌سابقه هفته گذشته در افغانستان که منجر به قربانی‌شدن هزاران نفر و ویرانی بسیاری از روستاها شد، این کشور با خطر نادیده گرفته شدن از سوی جهان مواجه است.

این سازمان روز چهارشنبه ۱۸ اکتوبر (۲۶ میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفت که هزاران نفر به دلیل این زلزله‌ها مجبور به سکونت در خیمه شده و اکنون با مشکل کمبود سرپناه و آب مواجه اند.

داین کوری، رییس دفتر مرسی کورپس در افغانستان، گفت: “ده‌ها هزار نفر اکنون زیر خیمه‌ها زندگی می‌کنند و بسیار نگران بازگشت به خانه‌های خود هستند. تعداد افرادی که به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند، بیش از حد انتظار است. به حدود ۵۰هزار نفر می‌رسد”.

او گفت که در نخستین زلزله ۶.۳ ریکتری روز شنبه هفتم اکتوبر (۱۵ میزان) در غرب افغانستان تا ۹۰ درصد قربانیان زنان و کودکان بودند و کسانی که از زلزله جان سالم به در برده اند، اکنون به سرپناه نیاز دارند.

کوری گفت: “لازم است جامعه جهانی به این بحران توجه کند و بودجه‌ای برای آن فراهم کند. تاکنون حمایت‌هایی که وعده داده شده از نظر پاسخگویی بلندمدت و بهبود وضعیت و همچنین تلاش برای کاهش تهدیدات برای آماده شدن برای شوک‌های آینده کافی نیست”.

رییس این موسسه امدادرسان تاکید کرد که جامعه جهانی در چنین وضعیت اضطراری نباید به زلزله‌زدگان ولایت هرات پشت کند.

بر اساس معلومات اداره زمین‌شناسی ایالات متحده، پس از اولین زلزله ۶.۳ ریکتری، روز شنبه هفتم اکتوبر (۱۵ میزان) دو زلزله دیگر با شدت مشابه در غرب افغانستان به وقوع پیوست که ولایات هرات، فراه و بادغیس را لرزاند. اما این زلزله‌ها در پنج ولسوالی ولایت هرات به ویژه ولسوالی زنده جان تلفات و ویرانی بیشتری را به همراه داشته است.

بر اساس گزارش این اداره، زلزله‌ای با شدت ۴.۱ به مقیاس ریکتر ساعت ۷:۱۹ صبح روز پنجشنبه ۱۹ اکتوبر (۲۷ میزان) بار دیگر غرب افغانستان و بسیاری از مناطق ولایت هرات را لرزاند.

تا اکنون از تلفات احتمالی زلزله امروز گزارشی داده نشده است.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) در تازه ترین گزارش خود گفته است که تعداد آسیب‌دیدگان زلزله‌ در هرات به ۴۳هزار و ۳۹۵ نفر افزایش یافته است.

این اداره ملل متحد گفته است که تا اکنون برای یک‌هزار و ۷۱۵ خانواده کمک‌های غذایی، برای ۱۸هزار و ۹۶۰ نفر خدمات صحی اولیه و برای دوهزار و ۸۴۰ خانواده نیز کمک‌های بشری اضطراری تامین شده است.

سازمان جهانی صحت بر اساس ارزیابی سریع تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرد که در زلزله‌های هفته گذشته ۲۱هزار و ۱۸۲ ساختمان آسیب دیده است.

مقامات طالبان گفته اند که در زلزله‌های هرات بیش از یک‌هزار نفر جان باختند و دوهزار و ۴۰۰ نفر زخم برداشتند. اما این آمار نهایی نیست و به گفته مقامات طالبان ممکن تغییر کند.

اما سازمان جهانی صحت روز دوشنبه همین هفته گزارش داد که این زلزله یک‌هزار و ۴۸۰ کشته و یک‌هزار و ۹۵۰ زخمی برجا گذاشته است که بیشتر قربانیان کودکان و زنان بودند.

با گذشت نزدیک به دو هفته از زلزله‌های پیهم هرات، بسیاری از باشندگان این ولایت از ترس زلزله‌های احتمالی همچنان در خیمه‌های کوچک در جاده‌ها و پارک‌ها به سر می‌برند.

کمک به زلزله‌زدگان

به سلسله کمک‌های برخی کشورها، تاجیکستان به زلزله زدگان ولایت هرات، سه‌هزار و ۲۵۰ تن کالا از طریق شیرخان بندر کندز به افغانستان ارسال کرد.

ظاهر اغبر، سفیر افغانستان در دوشنبه با تشکری از این کمک‌های بشری تاجیکستان گفت که این کمک‌ها شامل لباس گرم زمستانی، ۲۰۰ تن آرد گندم، ۵۰ تن شکر، ۲۰۰ تن روغن و ۲۰ تن برنج و سایر اقلام ضروری است.

منبع

Be the first to comment on "نگرانی از بی‌توجهی به زلزله‌های اخیر در افغانستان"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*