سفارت افغانستان در هند به گونۀ دایمی تعطیل شد

سفارت

سفارت افغانستان در هند می‌گوید که به دلیل چالش‌های مداوم حکومت هند، به گونۀ دایمی فعالیت‌های خود را در دهلی نو تعطیل کرده است.

این سفارت امروز جمعه ۲۴ نومبر (سوم قوس) با نشر اعلامیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس نگاشته است که این تصمیم به دنبال توقف کوتاه مدت فعالیت سفارت در ۳۰ سپتمبر سال روان گرفته شد، اقدامی که به امید تغییری مطلوب موضع حکومت هند صورت گرفته بود تا ماموریت به طور عادی فعالیت کند.

در اعلامیه آمده است: “متاسفانه علیرغم هشت هفته انتظار، اهداف تمدید ویزه برای دپلومات‌ها و تغییر در رفتار حکومت هند محقق نشد. با توجه به فشار مداوم طالبان و دولت هند برای کنار گذاشتن کنترول [این نهاد دپلوماتیک]، سفارت با یک انتخاب دشوار روبرو شد”.

این سفارت گفته است که تصمیم به تعطیلی نمایندگی افغانستان در هند در این مرحله و انتقال صلاحیت نگهبانی این نمایندگی به کشور میزبان به نفع افغانستان است.

در اعلامیه آمده است که دپلومات‌های “جمهوری افغانستان” این ماموریت را به حکومت هند واگذار کرده اند، اکنون این بر عهده حکومت هند است که در مورد سرنوشت این ماموریت تصمیم‌گیری کند، آیا بسته شدن آن را حفظ کند یا گزینه‌های جایگزین را در نظر بگیرد، از جمله امکان واگذاری آن به دپلومات‌های حکومت طالبان.

این سفارت افزوده است: “مسوولیت دپلومات‌های تعیین شده از سوی جمهوری اسلامی افغانستان رسماً به پایان رسیده است. پایان ناگوار ماموریت جمهوری نشان‌دهنده پایان جمهوری افغانستان در هند است”.

سفارت در اعلامیه خود خاطر نشان کرده است که طی دو سال و سه ماه گذشته، جامعه افغان در هند شاهد کاهش قابل توجهی خروج پناهندگان، دانشجویان و تاجران افغان از این کشور بوده است. اعلامیه افزوده است که این تعداد از اگست ۲۰۲۱ تقریباً به نصف کاهش یافته است، با وجود اینکه ویزه‌های جدید بسیار محدودی که در این مدت صادر می‌شد.

در این اعلامیه آمده است: “ما به جامعه افغانستان اطمینان می‌دهیم که این ماموریت با شفافیت، پاسخگویی و تعهد به رفتار عادلانه بر اساس حسن نیت و منافع افغانستان با در نظر گرفتن روابط تاریخی و روابط دوجانبه با هند عمل کرده است.”

اما این سفارت گفته است که برای توجیه حضور و کار دپلومات‌های منصوب و وابسته به طالبان، تلاش‌هایی برای خدشه‌دار کردن وجهه دپلومات‌های جمهوریت و ممانعت از تلاش‌های دپلوماتیک صورت گرفته است.

به گفتۀ سفارت، در مواجهه با این چالش‌ها، تیم این نهاد دپلوماتیک “در سخت‌ترین شرایط با جدیت کار کرد و منافع ۴۰ میلیون افغان را در هر زمینه ممکن، از تامین کمک‌های بشردوستانه و بورسیه‌های تحصیلی آنلاین تا تسهیل تجارت و حمایت از تشکیل یک حکومت فراگیر” در اولویت قرار داد.

همچنان این سفارت از حکومت هند خواسته است که باید دارایی‌های نمایندگی دپلوماتیک افغانستان، حساب‌های بانکی و وسایل نقلیه و مبلغ ۵۰۰هزار دالر در حساب بانکی سفارت را توقیف کند.

این سفارت گفته که حکومت هند باید به برافراشتن پرچم سه رنگ افغانستان در محوطه سفارت ادامه دهد. و در نهایت نیز، باید “حفظ و سپردن اموال و دارایی‌های سفارت را با درک این موضوع که آنها به یک حکومت قانونی پاسخگو که به درستی توسط مردم افغانستان در آینده انتخاب ‌شود” تضمین کند.

حکومت هند هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

سفارت افغانستان در دهلی نو توسط کارمندان منصوب‌شده حکومت اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان، با مجوز مقامات هند اداره می‌شد.

با این حال، هند حکومت طالبان که در اگست ۲۰۲۱ دوباره در افغانستان به قدرت رسید، به رسمیت نشناخته است. هند قبل از خروج ایالات متحده از افغانستان دو سال پیش، کارکنان خود را از کابل تخلیه کرد و دیگر در آنجا حضور دیپلماتیک ندارد.

منبع

Be the first to comment on "سفارت افغانستان در هند به گونۀ دایمی تعطیل شد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*