صادرات افغانستان در ۱۱ ماه به ۱.۷ میلیارد دالر رسیده است

دفتر معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای حکومت طالبان می‌گوید که در ۱۱ ماه سال روان میلادی افغانستان به ارزش یک ملیارد و ۷۱۷ میلیون دالر صادرات داشته است.

این دفتر روز سه شنبه پنجم دسمبر (۱۴ قوس) با نشر پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، افزایش صادرات افغانستان را بی‌سابقه خوانده است.

بر اساس معلومات دفتر معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای حکومت طالبان، میوه تازه و خشک، قالین، زعفران، زغال سنگ، پیاز، بادنجان رومی و تخم مرغ شامل اقلام صادراتی است.

ایران، پاکستان، هند، تاجیکستان، اوزبیکستان، امارات متحده عرب، عراق، عربستان سعودی، چین و قزاقستان کشورهای اندکه افغانستان در این مدت به آنها صادرات داشته است.

در این حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان گفته است که طی سال روان میلادی به ارزش بیش از ۱.۶ میلیارد دالر صادرات در این اتاق ثبت شده است.

خانجان الکوزی، عضو هیات مدیره این اتاق به صدای امریکا گفت که امسال صادرات افغانستان در مقایسه با سال گذشته بهبود یافته است.

او گفت: “اکثر صادرات ما به پاکستان زیاد رفته که اضافه از ۶۰ تا ۶۵ فیصد است و بعد از آن به هندوستان و یک تعدادش به چین و همچنان به آسیای میانه و به امارات عرب و [کشورهای] خلیج ارسال شده است.”

اما الکوزی گفت که افغانستان هنوز هم تا هفت میلیارد دالر کالاهای مورد نیاز را از خارج وارد می‌کند.

این عضو هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ایجاد برخی سهولت‌ها، به شمول امور گمرکی در داخل افغانستان، را تایید کرد، اما گفت که محدودیت‌های وضع‌شده بر سکتور بانکی افغانستان هنوز هم تاجران افغان را در خارج با مشکل مواجه می‌سازد.

الکوزی افزود: “در انتقال پول، مسایل تعزیرات بین‌المللی که بالای افغانستان هست، بانک‌های ما بند است، پول به وقت و زمان انتقال نمی‌شود و همچنان تجار ما به کشورهای که ما مواد روان می‌کنیم بدون پاکستان، ویزۀ شان بسیار مشکل است (به سختی به دست می‌آید) یا کسی (کشوری) ویزه نمی‌دهد.”

الکوزی مساله به رسمیت شناختن حکومت طالبان را یکی از مشکلات فراراه تجارت یاد کرد و گفت که تا زمانی این مشکل حل نشود، برخی مشکلات اقتصادی همچنان پابرجا خواهد ماند.

حکومت طالبان در حالی از افزایش صادرات خبر داده است که بر اساس یک گزارش بانک جهانی، کسر بیلانس افغانستان در یک سال گذشته ۳۷.۵ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش که به تاریخ ۳۱ اکتوبر (نهم عقرب) نشر شد، از جنوری تا سپتمبر ۲۰۲۳، کسری بیلانس تجارت افغانستان به ۴.۴ میلیارد دالر افزایش یافته است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته میلادی این رقم ۳.۲ میلیارد دالر بود.

بر اساس معلومات بانک جهانی، افزایش کسر بیلانس تجارت افغانستان ناشی از کاهش مجموعی صادرات و افزایش واردات است.

منبع

Be the first to comment on "صادرات افغانستان در ۱۱ ماه به ۱.۷ میلیارد دالر رسیده است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*