اگر فضانورد بدون لباس از ایستگاه فضایی خارج شود چه می‌شود؟

اگر فضانورد بدون پوشیدن لباس مخصوص ایستگاه فضایی بین‌المللی را ترک کند چه اتفاقی برای او می‌افتد؟ این سوالی است که فکر کردن به پاسخ آن می‌تواند بسیار وحشتناک باشد.

از آنجایی که در فضا هیچ فشار جو واقعی وجود ندارد، نقطه جوش مایعات به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

با توجه به اینکه ۶۰ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است، در صورت خروج بدون لباس از ایستگاه فضایی، آب مایع در بدن ما به جوش می‌آید و بلافاصله از مایع به گاز تبدیل می شود، تمام بدن انسان را فرا می‌گیرد‌ و بافت‌های حاوی آب شروع به انبساط خواهند کرد.

هیچ انسانی نمی‌تواند بدون لباس از ایستگاه فضایی بیرون بیاید، چرا که در کمتر از دو دقیقه جانش را از دست می‌دهد.

در سال ۱۹۶۶، مهندس هوافضای ناسا، جیم لبلانک، به آزمایش عملکرد نمونه‌های اولیه لباس فضایی در یک محفظه خلاء بزرگ کمک کرد. در نقطه‌ای از آزمایش، شلنگی که هوای فشرده را به لباس او می‌رساند، قطع شد.

جیم لبلانک درباره این حادثه صحبت می‌کند و می‌گوید: وقتی به عقب افتادم و شلنگ قطع شد، احساس کردم بزاق روی زبانم به حباب تبدیل شد، گویی قبل از از دست دادن هوشیاری در حال جوشیدن است.

تشکیل حباب‌های گاز در مایعات بدن در غواصان آب‌های عمیق نیز اتفاق می‌افتد که خیلی سریع از یک محیط زیر آب با فشار بالا به یک محیط با فشار پایین در سطح آب تبدیل می‌شوند.

برای فضانوردان، خونی که در رگ‌ها جریان دارد، کمتر از آب موجود در بافت‌ها می‌جوشد، زیرا سیستم گردش خون فشار داخلی خاص خود را دارد.

منبع

Be the first to comment on "اگر فضانورد بدون لباس از ایستگاه فضایی خارج شود چه می‌شود؟"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*