مارکس پوتزل در سفر به پنجشیر؛ مردم افغانستان از نبردها به ستوه آمده‌اند

مارکس پوتزل، معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان، در نشستی در ولایت پنجشیر، می‌گوید که مردم افغانستان خواستار جنگ نیستند.
آقای پوتزل که به هدف بازید و بررسی از وضعیت حقوق بشری، اوضاع امنیتی و چگونگی کمک‌رسانی به مردم پنجشیر، به این ولایت سفر کرده گفت که باید برای افغان‌ها فرصت انتخاب زندگی‌کردن، داده شود.
معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان در این باره گفت: «من به این باور هستم که مردم از نبردها به ستوه آمده‌اند و دیگر خواهان جنگ نیستند. باید برای آنان فرصت انتخاب و فرصت این که چگونه می‌خواهند زندگی کنند، داده شود.»
آقای پوتزل در دیدار با مسوولان محلی پنجشیر می‌افزاید که بخاطر کمک‌رسانی بیش‌تر در افغانستان نیاز است تا برخی از فرمان‌های امارت اسلامی از میان برداشته شوند.
مارکس پوتزل افزود: «ما شاهد موارد مثبت بوده‌ایم. وضعیت امنیتی در کشور بهبود یافته است. شاهد کاهش فساد و کشت مواد مخدر هستیم، ما این موارد را ستایش می‌کنیم. ما از شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز خواستیم که یک تصویر متوازن را ارایه کند. اما پس گرفتن بعضی از فرمان‌ها می‌تواند ما را در امر کمک‌رسانی به شما کمک کند.»
همزمان، والی پنجشیر در این دیدار می‌گوید که وضعیت حقوق بشری به مراتب بهتر از گذشته است و از کاهش کمک‌های حقوق بشری در این ولایت انتقاد کرد.
محمد آغا حکیم، والی پنجشیر گفت: «تقریباً یک ولایت فراموش شده است. به اندازه که ما توقع داشتیم که همرای ما سازمان‌های جهانی و سازمان‌های که در حقوق بشر و در کمک‌های انسانی و بشری و این بخش‌ها کمک بکنند و به ولایت پنجشیر زیادتر توجه بکنند، اما متاسفانه هنوز توجه زیادتر نشد.»
این درحالی‌ست که ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان، در گزارش سالانه‌اش از اوضاع حقوق بشری در کشور به ویژه در ولایت پنجشیر، ابراز نگرانی کرده بود.

منبع

Be the first to comment on "مارکس پوتزل در سفر به پنجشیر؛ مردم افغانستان از نبردها به ستوه آمده‌اند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*