تجارت‌های کوچک افغان‌ها در نیویارک رونق یافته است

نیویارک

اخیراً ده‌ها فروشگاه کالاهای تجاری و رستوران‌ها از سوی افغان‌ها در شهر البانی، مرکز ایالت نیویارک در ایالات متحدهٔ امریکا به کار آغاز کرده است.

مالکین این مراکز تجاری می‌گویند که توانسته اند، اعتماد مشتریان امریکایی را به دست آورده و کار و بار شان را رونق بخشند.

آنان می‌گویند که جمعیت افغان‌ها در شهر البانی٬ روز به روز درحال افزایش است و شمار زیادی از این افغان‌ها با راه اندازی تجارت‌های کوچک توانسته اند٬ زمینهٔ اشتغال و درآمد را به افغان‌های تازه وارد نیز فراهم کنند.

فرید مصلح، باشندهٔ البانی که رستوران پیزه‌اش را ده سال قبل در این شهر باز کرده به صدای امریکا گفت: “در دکان من به شمول من هفت نفر در روزهای مختلف کار می‌کنیم. کم از کم سه یا چهار نفر باید در دکان باشد. همه کارگران ما افغان‌ها هستند و بسیار خوشحال هستم. بعضی شان از افغان‌های سابق هستند و برخی شان تازه آمده اند.”

مصلح افزود که آنان انواع مختلف پیتزه می‌پزند که هر کدام٬ مشتریان به خصوص خود را دارد.

مصلح علاوه کرد: “پیزه ساده، گوشت مرغ و از سبزیجات است. در دکان‌های امریکایی‌ها٬ ساسج و پپرونی شان از گوشت خوک است اما من از گوشت خوک استفاده نمی‌کنم و گوشت گاو، گوساله و گوشت مرغ کار می‌گیرم.”

پیزه از غذاهای معروف و دلخواه امریکایی‌ها است. افغان‌های مقیم البانی نیویارک می‌گویند که آنان با ابتکار و نو آوری٬ ده‌ها نوع پیزه را به مشتریان شان عرضه می‌کنند.

محمد رفیق یکی از کارکنان این رستوران گفت: “پیزه فروشی ما یکی از بهترین پیزه فروشی‌ها است که مشتریان زیادی دارد و مردم بسیار خوشحال اند. افغان‌ها زیادتر پیزه‌های سبزی، پنیر پیزه و پیزه گوشت مرغ را خوش می‌کنند.”

شماری از مشتریان این پیزه فروشی می‌گویند که پیتزه فروشی‌ افغان‌های مقیم این شهر٬ خوش مزه ترین پیزه را به مشتریان شان عرضه می‌کنند.

تیری سترین، باشنده البانی گفت: “من اغلب هفته دو تا سه روز اینجا می‌آیم٬ چون پیزهٔ خیلی خوش مزه دارند و انواع پیزه را دارند٬ انتخاب زیادی می‌توانم داشته باشم.”

مسوولان مراکز تجاری افغان‌ها به افغان‌های تازه وارد می‌گویند که آنان باید با سعی و تلاش به دنبال کار آفرینی و ایجاد تجارت‌های کوچک باشند٬ زیرا از این راه٬ عاید مناسبی به دست شان خواهد آمد.

براساس آمارها نشر شده٬ دست کم شش هزار افغان در شهر البانی زندگی می‌کند که بسیاری از آنان پس از تهاجم اتحاد شوروی پیشین بر افغانستان، آواره شده بودند اما در دو سال اخیر نیز ده‌ها خانواده افغان تازه در این شهر مقیم شده اند.

منبع

Be the first to comment on "تجارت‌های کوچک افغان‌ها در نیویارک رونق یافته است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*