زلزله‌های پی‌هم بار دیگر بخش‌هایی از ولایت هرات را تکان داد

مقامات در ولایت هرات می‌گویند که زلزله های پی هم صبح روز یکشنبه ۱۵ اکتوبر (۲۳ میزان) بار دیگر این ولایت را تکان داد.

بر اساس گزارش سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده، شدت این زلزله ۶.۳ درجه به مقیاس ریکتر بوده و مرکز آن در خواجه سربر در ۳۱ کیلومتری مرکز هرات و در فاصله تقریبی ۱۰ کیلومتری عمق زمین بوده است.

چند تن از باشندگان ولایت هرات به صدای امریکا گفتند که زلزلۀ نخست ساعت ۲:۲۸ صبح یکشنبه رخ داد، سپس ساعت ۸:۰۶ صبح زلزلۀ نسبتاً شدید به وقوع پیوست و پس از ۲۰ دقیقه تکان دیگر بسیاری از نقاط این ولایت را لرزاند.

عبدالواحد ریان، رییس نظارت مطبوعات و نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان با نشر پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نگاشته است: “در زلزله امروز [هرات] یک هموطن ما شهید شده و ۳۷ نفر دیگر مجروح شده اند.”

احمدالله متقی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در هرات در شبکۀ اجتماعی ایکس وقوع زلزله را تایید کرده، اما جزییات بیشتر نداده است.

بر اساس گزارش اداره زمین‌شناسی ایالات متحده، پیش از این نیز زلزله با شدت ۶.۳ درجه به مقیاس ریکتر به تاریخ هفتم اکتوبر (۱۵ میزان) در ولایات هرات، فراه و بادغیس را به وقوع پیوست که بیشترین خسارات را ولسوالی زنده جان هرات متحمل شد.

زلزله دیگر با قدرت مشابه زلزله نخست نیز به تاریخ ۱۱ اکتوبر (۱۹ میزان) در هرات به وقوع پیوست که به گفته مقامات سه کشته و ۱۵۰ زخمی برجا گذاشت.

وزارت صحت عامه حکومت طالبان گفته است که در زلزله هرات بیش از ۱۰۰۰ نفر جان باختند و حدود دوهزار و ۴۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. این وزارت گفته است که ممکن آمار تلفات افزایش یابد.

اما دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد روز جمعه ۱۳ اکتوبر (۲۱ میزان) گزارش داد که در زلزله‌های پیهم در هرات یک‌هزار و ۳۸۴ نفر جان باختند و یک‌هزار و ۸۵۳ نفر دیگر زخمی شدند. سازمان جهانی صحت گفته است که اکثر قربانیان این رویداد زنان و کودکان اند.

بر اساس گزارش اداره‌های سازمان ملل متحد، بیشترین خسارت جانی و مالی در زلزله‌های قبلی در زنده جان، انجیل، کشک رباط سنگی، گلران، کوهسان و برخی از مناطق مرکز ولایت هرات رخ داده است.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد گفته است که در این حادثه طبیعی ۱۹هزار و ۲۵۰ نفر به گونه مستقیم آسیب دیده اند که یک‌هزار و ۹۸ خانواده در ولسوالی زنده‌جان، ۹۱۴ خانواده در انجیل، ۳۸۵ خانواده در کشک رباط سنگی، ۳۶۰ خانواده در گلران، ۱۲۱ خانواده در شهر هرات و ۱۹ خانواده نیز در کوهسان شامل این آسیب دیدگان اند.

این اداره ملل متحد همچنان تایید کرده است که زلزله‌ و پس‌لرزه‌های آن دوهزار و ۴۹۹ منزل مسکونی را با خاک یکسان کرده و بیش از ۵۶۰ منزل مسکونی دیگر را نیز به گونه قسمی تخریب کرده است.

سازمان جهانی بهداشت بر اساس ارزیابی سریع تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرد که در زلزله‌های هفته گذشته ۲۱هزار و ۲۸۲ ساختمان آسیب دیده است.

منبع

Be the first to comment on "زلزله‌های پی‌هم بار دیگر بخش‌هایی از ولایت هرات را تکان داد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*