وزارت مهاجران: نزدیک به ۶هزار مهاجر افغان در پاکستان زندانی‌اند

وزارت مهاجران و عودت کننده‌ها آمار داده است که نزدیک به ۶هزار مهاجر افغان در حال حاضر در پاکستان زندانی‌اند.

عبدالرحمن راشد معین وزارت مهاجران و عودت کننده‌ها در این باره گفته است که گفت‌وگوها با مقام‌های حکومت موقت پاکستان برای رهایی مهاجران افغان جریان دارد.

مهاجران افغان به علت‌های گوناگون بازداشت شده‌اند.

آقای راشد گفت: «در پاکستان حدود ۶هزار مهاجر زندانی هستند. تا حال حدود ۶۰۰ نفر در کراچی و شهرهای دیگر از زندان‌ها رها شده. در این‌جا اتشه‌های مهاجرتی سفارت ما و قونسل ما به همرای مقا‌های پاکستانی در تماس هستند و کوشش می‌کنند که زندانی‌ها را به طریقی آزاد بکنند.»

نماینده‌های مهاجران افغان در پاکستان با انتقاد از رفتار پولیس آن کشور گفته‌اند که افراد دارای مدرک نیز در میان زندانی‌ها وجود دارند.

زمان زمان نماینده مهاجران افغان در پاکستان گفت: «ما از حکومت محترم پاکستان می‌خواهیم تا شرایط قانون‌مند زیست برای مهاجرین در این کشور را سهل و اسان بسازد و از جامعه بین‌المللی به خصوص از سازمان ملل و کشورهای مهاجرپذیر می‌خواهیم که تماشاگر نباشند و به چالش مهاجرین رسیدگی کنند.»

محمد مهاجر افغان در پاکستان گفت: «خانه ما افغان‌ها را تلاشی می‌کنند، کسی که ویزا داشته باشد، خوب، کسی که نداشته باشد رد مرز می‌کند یا پول می‌گیرد. در همین چند روز پیش برادرم را گرفته بودند، به کمک نهادها دوباره آورده شد. خواستم از دولت پاکستان این است که به ما مهاجران توجه کند.»

برخی فعالان حقوق مهاجران از حکومت موقت پاکستان می‌خواهند تا خلاف نورم‌های بین‌المللی با مهاجران افغان رفتار نکند.

آصفه ستانکزی فعال حقوق مهاجران به طلوع‌نیوز گفت: «بازداشت مهاجران در پاکستان سبب ایجاد ترس و ناامنی بین مهاجرین می‌گردد و از سوی دیگر تاثیر منفی بر روابط دو کشور خواهد داشت.»

بربنیاد آمارهای وزارت مهاجران و عودت کننده‌ها، از اول سال روان خورشیدی تا اکنون بیش از ۶۰۰ شهروند افغانستان از زندان‌های پاکستان رها و به کشور بازگشت داده شدند.

منبع

Be the first to comment on "وزارت مهاجران: نزدیک به ۶هزار مهاجر افغان در پاکستان زندانی‌اند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*