موافقت دولت هالند به پرداخت غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله ۲۰۰۷ در ارزگان

وزیر دفاع هالند گفته است که کشورش برای خانواده‌های بیست غیرنظامی که از سوی ارتش هالند در سال ۲۰۰۷ در افغانستان کشته شدند، غرامت می‌پردازد.

این مقام ارشد هالندی افزوده است که این افراد در یک عملیات از سوی ارتش هالند در ولسوالی چوره ولایت ارزگان کشته شده بودند.

این وزارت در یک نامه به پارلمان هالند گفته است: «اکنون نیز با گذشت بیش از ۱۵ سال – اطلاعات اضافی برای اثبات اینکه آن محل در آن زمان یک هدف نظامی بوده است، وجود ندارد. همین امر برای رضایت به  قضاوت دادگاه اهمیت تعیین کننده‌ای دارد بنابراین دولت درخواست تجدیدنظر را نخواهد کرد و دولت با پرداخت خسارت از تصمیم دادگاه پیروی خواهد کرد.»

همزمان با این، شماری از خانواده‌های قربانیان در ولایت ارزگان خواهان به دادگاه کشانیده شدن عاملان این رویداد هستند.

بازمحمد، باشنده ارزگان، می‌گوید که چهار عضو خانواده‌اش را در بمباران نیروهای هالندی از دست داده است و اکنون خواهان پرداخت غرامت است.

باز محمد در این باره گفت: «از خانواده من چهار تن شهید شده است.»

شماری دیگر از قربانیان حمله‌های نیروهای ناتو در ارزگان خواهان به کیفر رساندن عاملان این گونه رویدادها هستند.

محمد داوود، باشنده ارزگان، گفت: «باید آنها به محکمه کشانیده شوند، ما عدالت می‌خواهیم.»

اسدالله، یکی دیگر از باشندگان ارزگان، گفت: «باید اینها به دادگاه کشانیده شوند و هر فیصله که دادگاه کرد برای ما قابل قبول است.»

از سویی‌هم، افغانستان می‌گوید که این گونه رویدادها در کشور زیاد است و کشورهای عضو ناتو در هنگام ماموریت شان غیرنظامیان را به قتل رسانیدند.

سخنگوی افغانستان گفت: «تمام غرامت آنها داده شود، این خانواده حق دارد که غرامت آنها داده شود و همچنان خانواده‌های دیگری هم اگر در این موارد اسنادی را ارایه می‌کنند و بدون شک که است به آنها هم باید کشورها غرامت بپردازد.»

پیش از این نیز مرکز عدالت بین‌المللی استرالیا از حکومت آن کشور خواسته بود که به خانواده‌های غیرنظامیان افغانستان که در حمله‌های نیروهای استرالیایی آسیب دیده‌اند، غرامت بپردازد.

منبع

Be the first to comment on "موافقت دولت هالند به پرداخت غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله ۲۰۰۷ در ارزگان"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*